Plugins - EWWW Image Optimizer - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (622 entries)

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
ja_JP[0]: %1$dの画像クレジットが残っています。

en: %1$d image in the Media Library has been selected. | %1$d images in the Media Library have been selected.
ja_JP[0]: %1$d 個の画像が選択されています。

en: %1$d images have been selected, with %2$d resized versions.
ja_JP: %1$d個の画像が選択され、 %2$d個がリサイズされたバージョンです。

en: %1$d images in the Media Library have been selected.
ja_JP: メディアライブラリ内の%1$d 個の画像が選択されました。

en: %1$d items displayed of %2$d records found
ja_JP: %1$d件を表示中 (%2$d件中)

en: %1$s to %2$s Conversion
ja_JP: %1$s を %2$s に変換

en: %1$s uploaded item in the Media Library has been selected with up to %2$d image files per upload. | %1$s uploaded items in the Media Library have been selected with up to %2$d image files per upload.
ja_JP[0]: アップロードごとに最大%2$d個の画像ファイルを含む、メディアライブラリ内の%1$s個のアップロードファイルが選択されました。

en: %d Webp images left to rename.
ja_JP: WebP 画像の改名用に残り %d 個があります。

en: %d attachments
ja_JP: %d個の添付ファイル

en: %d images
ja_JP: %d 個の画像

en: %d items displayed
ja_JP: %d個を表示中

en: %d items found
ja_JP: %d件見つかりました。

en: %d size compressed | %d sizes compressed
ja_JP[0]: %d サイズ圧縮しました

en: %d size to compress | %d sizes to compress
ja_JP[0]: %d サイズ圧縮します

en: %d total images
ja_JP: %d枚の画像

en: %s compression disabled
ja_JP: %s への圧縮が無効化されました

en: %s is missing
ja_JP: %s がありません。

en: %s is not writable
ja_JP: %s を見つけることができませんでした

en: %s is not writable.
ja_JP: %s は書き込み可能ではありません。

en: *As such things are quite rare, it is highly recommended to contact support first, as this may be due to a plugin conflict.
ja_JP: *プラグインのコンフリクトが原因である可能性もありますので、まずはサポートにお問い合わせください。

en: *Imsanity settings override the resize dimensions.
ja_JP: ※Imsanity プラグインの設定が EWWW のサイズ変換の次元を上書きします。

en: *Include Media Library Folders has been disabled because it will cause the scanner to ignore the disabled resizes.
ja_JP: ※スキャナに無効なサイズ変更を無視させるため、メディアライブラリーフォルダーを含める設定は無効化されました。

en: *Legacy resize options are in effect: %1$d x %2$d. These will be used for bulk operations and for images uploaded outside the post/page editor.
ja_JP: *レガシーリサイズオプションが有効です: %1$d x %2$d.これらは一括操作や、投稿/ページエディタ以外でアップロードされた画像に使用されます。

en: *Settings to disable creation and optimization of individual sizes must be configured for each individual site.
ja_JP: 個別のサイトの作成と最適化を無効化する設定は、個々のサイトごとに設定されています。

en: A JavaScript-free rewriting method using picture tags.
ja_JP: JavaScript 未使用で、picture タグを使った書き変え方法です。

en: APNG cannot be converted to WebP.
ja_JP: APNG は WebP に変換できません。

en: Access denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Access documentation and support from your WordPress dashboard. Uses resources from external servers.
ja_JP: WordPress ダッシュボードからドキュメントとサポートにアクセスします。外部サーバーからのリソースを使用しています。

en: Access token has expired, please reload the page.
ja_JP: アクセストークンの期限切れになりました、ページをリロードしてください。

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate 5x more optimization and priority support
ja_JP: 5倍以上の最適化と優先サポートを有効化

en: Active, not yet verified.
ja_JP: 有効化しました、まだ未認証です。

en: Add Missing Dimensions
ja_JP: 不足している寸法を追加

en: Add width/height attributes to reduce layout shifts and improve user experience.
ja_JP: 幅/高さの属性を追加してレイアウトのずれを減らし、ユーザーエクスペリエンスを改善します。

en: Add your Site URL to your account:
ja_JP: サイト URL をアカウントに追加:

en: Add your Site URLs to your account
ja_JP: サイト URL をアカウントに追加

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: All front-end functions have been disabled. Please clear all caches, and check your site to ensure it is functioning normally.
ja_JP: すべてのフロントエンド機能が無効化されました。すべてのキャッシュをクリアし、サイトが正常に機能していることを確認してください。

en: All images in the Media Library will be scaled to %1$d x %2$d.
ja_JP: メディアライブラリにあるすべての画像は、%1$d x %2$dに拡大・縮小されます。

en: All images will be scaled to %1$d x %2$d.
ja_JP: すべての画像は%1$d×%2$dにスケールされます。

en: All methods used by the EWWW Image Optimizer are intended to produce visually identical images.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は、見た感じ同一の画像を生成することを目的にしています。

en: All records have been removed from the optimization history.
ja_JP: すべてのレコードが最適化の履歴から削除されました。

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Allow EWWW Image Optimizer to anonymously track how this plugin is used and help us make the plugin better. Opt-in to tracking and receive a 10% discount on premium compression. No sensitive data is tracked.
ja_JP: EWWW Image Optimizer が、本プラグインの改善に役立てるため、本プラグインをどう使っているか追跡して匿名として収集することを許可します。追跡を許可していただければ、プレミアム圧縮で使える10%の割引が受けられます。機密データは追跡されません。

en: Allow EWWW Image Optimizer to track plugin usage? Opt-in to tracking and receive 500 free image credits in your admin email: %s. No sensitive data is tracked.
ja_JP: プラグインの使われ方の調査とプラグインの改善のために EWWW Image Optimizer へ匿名でデータ送信することを許可しますか ? トラッキングを有効しデータを送信することで500枚の無料画像クレジットが以下の管理者メールアドレスに付与されます: %s。これには機密データは含まれません。

en: Allow Single-site Override
ja_JP: 単一サイトの上書きを許可

en: Allow Usage Tracking?
ja_JP: 使用状況の追跡を許可しますか ?

en: Allow individual sites to configure their own settings and override all network options.
ja_JP: 個々のサイトが独自の設定を行い、すべてのネットワークオプションを上書きすることを許可する。

en: Allow resizing of existing Media Library images.
ja_JP: 既存のメディアライブラリの画像のサイズ変更を許可します。

en: Allow resizing of existing images outside the Media Library. Use this to resize images specified under the Folders to Optimize setting when running Bulk or Scheduled Optimization.
ja_JP: メディアライブラリにはない既存の画像をサイズ変更します。「一括最適化」または「定期的な最適化」を実行時に、「最適化するフォルダー」の設定で指定された画像のサイズを変更するために使用します。

en: Amazon S3 image
ja_JP: Amazon S3 画像

en: Amazon-hosted image
ja_JP: Amazon がホストする画像

en: Anonymous Reporting
ja_JP: 匿名の報告

en: Automatic Cloudinary Upload
ja_JP: 自動 Cloudinary アップロード

en: Automatic Scaling
ja_JP: 自動スケーリング

en: Automatically detect the correct image size within responsive (srcset) markup.
ja_JP: レスポンシブマークアップ (srcset) 内の正しい画像サイズを自動で検出します。

en: Azure Storage image
ja_JP: Azure ストレージ画像

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
ja_JP: 背景色は、PNG に透過性がある場合にのみ使用されます。 透過 PNG をスキップするには、この値を空白のままにしておきます。

en: Background images directly attached via inline style attributes will be lazy loaded by default.
ja_JP: インラインスタイル属性で直接添付された背景画像は、デフォルトで遅延読み込みされます。

en: Background optimization (faster uploads):
ja_JP: バックグラウンドで最適化 (アップロード高速):

en: Backup Originals
ja_JP: バックアップ元

en: Backup could not be retrieved for %s.
ja_JP: %s のバックアップを取得できませんでした。

en: Backups are currently disabled in the Local settings.
ja_JP: 現在、ローカル設定でバックアップが無効になっています。

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Bulk Optimization will alter your original images and cannot be undone. Please be sure you have a backup of your images before proceeding.
ja_JP: 一括最適化は元の画像を変更するため、元に戻すことはできません。続行する前に、必ず画像のバックアップを取ってください。

en: Bulk Optimize
ja_JP: 一括最適化

en: Bulk Optimizer
ja_JP: 一括最適化

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
ja_JP: 一括処理は先頭から、リセットされました。

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
ja_JP: 一括処理がリセットされました、次の一括操作が最初から開始されます。

en: By default, the EWWW Image Optimizer does not store any personal data nor share it with anyone.
ja_JP: デフォルトでは、EWWW Image Optimizerは個人データを保存したり、他の人と共有することはありません。

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
ja_JP: 画像をリサイズできませんでした。幅と高さの両方が設定されていません。

en: Change the Media Library to List mode for additional image optimization information and actions.
ja_JP: 追加の画像最適化情報および操作については、メディアライブラリで一覧表のモードに変更してください。

en: Clean Optimization Records
ja_JP: 最適化記録を削除

en: Clear Log
ja_JP: ログをクリアする

en: Clear Queue
ja_JP: キューをクリアする

en: Click to Copy
ja_JP: クリックしてコピー

en: Click to enable forced GIF rewriting once WebP version have been generated.
ja_JP: WebP 版が生成されたら、強制 GIF 書き換えを有効化するにはクリックします。

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切替

en: Cloud
ja_JP: クラウド

en: Cloudinary image
ja_JP: Cloudinary 画像

en: Color profiles are preserved when using the API or Easy IO.
ja_JP: API または簡単 IO を使用する際、カラープロファイルは保持されます。

en: Compress API Key
ja_JP: 圧縮 API キー

en: Compressed at a lower level than current setting.
ja_JP: 現在の設定よりも低い設定で圧縮されています。

en: Configure maximum image dimensions in Resize settings.
ja_JP: リサイズの設定から画像サイズの上限を設定。

en: Configure network-wide settings in the %s.
ja_JP: %sでサイトネットワーク全体設定を変更する。

en: Contact Support
ja_JP: 継続サポート

en: Continue
ja_JP: 次へ

en: Contribute
ja_JP: 貢献

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
ja_JP: 変換は、メディアライブラリ内の画像 (WebP を除く) でのみ利用可能です。デフォルトでは、メディアライブラリ内のすべての画像にワンタイム変換のためのリンクが用意されています。 以下のそれぞれの変換操作をオンにすると、画像がアップロードまたは変更されるたびに変換フィルタが有効になります。

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Convert your images to the next generation format for supported browsers, while retaining originals for other browsers.
ja_JP: ほかのブラウザでは元の画像を提供し、対応するブラウザ用では画像を次世代の形式に変換します。

en: Copied
ja_JP: コピーしました

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Could not activate Easy IO, please try again in a few minutes. If this error continues, please see %s for troubleshooting steps.
ja_JP: 簡単 IO を有効化できませんでした。数分後に再度お試しください。エラーが続く場合、問題解決の手順を説明した %s を参照してください。

en: Could not calculate resized image dimensions
ja_JP: 変更後の画像サイズを取得できませんでした

en: Could not delete %s, please remove manually or fix permissions and try again.
ja_JP: %s を削除できません。手動で削除するか権限を修正し再度お試しください。

en: Could not determine backup location for %s.
ja_JP: %s のバックアップ場所を設定できませんでした。

en: Could not find %s
ja_JP: %s を見つけることができませんでした

en: Could not find file.
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした。

en: Could not find image
ja_JP: 画像が見つかりませんでした

en: Could not remove image from table.
ja_JP: テーブルから削除できません。

en: Could not retrieve file path.
ja_JP: ファイルパスを取得できませんでした。

en: Could not save Folder to Optimize: %s. Access denied.
ja_JP: 「最適化するフォルダー」を保存できませんでした: %s。アクセスが拒否されました。

en: Could not save Folder to Optimize: %s. Please ensure that it is a valid location on the server.
ja_JP: 最適化するフォルダ %s を保存できませんでした。 それがサーバー上の有効な場所であることを確認してください。

en: Could not save WebP URL: %s.
ja_JP: WebP URL: %s を保存できませんでした。

en: Could not save resized image: %s
ja_JP: リサイズした画像を保存できませんでした: %s

en: Could not save the JPG background color, please enter a six-character, hexadecimal value.
ja_JP: JPG の背景色を保存できませんでした。6文字の16進数の値を入力してください。

en: Could not save the JPG quality, please enter an integer between 1 and 100.
ja_JP: JPG の画質を保存できませんでした。1から100までの整数を入力してください。

en: Could not validate API key, HTTP error: %s
ja_JP: API キーを検証できませんでした。HTTP エラー: %s

en: Could not validate API key, please copy and paste your key to ensure it is correct.
ja_JP: API キーを検証できませんでした。キーをコピーして貼り付けて、正しいことを確認してください。

en: Could not validate EWWW Image Optimizer API key, please check your key to ensure it is correct.
ja_JP: EWWW Image Optimizer APIキーを検証できませんでした。キーが正しいことを確認してください。

en: Could not verify API key
ja_JP: APIキー を検証できませんでした

en: Current queue status: %s
ja_JP: 現在のキューの状態: %s

en: De-activate
ja_JP: 無効化

en: De-register Site
ja_JP: サイト登録解除

en: Debug Log
ja_JP: デバッグログ

en: Debugging
ja_JP: デバッグ

en: Debugging Information
ja_JP: デバッグ情報

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default is 60, recommended range is 45-80.
ja_JP: デフォルトは45、推奨範囲は30～60です。

en: Default is 75, allowed range is 50-100.
ja_JP: 標準は75で、50-100の範囲が使用できます。

en: Delete Originals
ja_JP: オリジナルを削除

en: Deleting converted images
ja_JP: 変換した画像を削除する

en: Deleting originals
ja_JP: 元の画像を削除する

en: Detect Scaled Images
ja_JP: サイズを変更する画像を調べます

en: Disable Creation
ja_JP: 作成を無効化

en: Disable Debugging
ja_JP: デバッグを無効にする

en: Disable Optimization
ja_JP: 最適化を無効化

en: Disable Resizes
ja_JP: リサイズを無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled automatically, async requests blocked
ja_JP: 自動的に無効化済み、async リクエストがブロックされました

en: Disabled by Shield's Lock to Location feature
ja_JP: Shield's Lock の位置情報機能により無効化済み

en: Disabled by administrator
ja_JP: 管理者によって無効化済み

en: Disabled, sleep function missing
ja_JP: 無効化済み、スリープ関数が欠けています

en: Disabling creation of the full-size preview for PDF files will disable all PDF preview sizes
ja_JP: PDF ファイルのフルサイズプレビューの作成を無効にすると、すべての PDF プレビューサイズが無効になります

en: Dismiss this notice to continue with free cloud-based JPG compression or %s.
ja_JP: この通知を却下して、無料のクラウドベースの JPG 圧縮または%sを続行します。

en: Do not allow
ja_JP: 許可しない

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download Log
ja_JP: ログをダウンロード

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
ja_JP: EWWW Image Optimizer はツールフォルダーを作成できませんでした。

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
ja_JP: EWWW Image Optimizerは %s のツールをインストールできませんでした。

en: EWWW Image Optimizer has detected a WP/LR Sync process. To optimize new thumbnails, you may run the Bulk Optimizer from the Media menu. This notice may be dismissed after the Sync process is complete.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は、WP/LR 同期処理を検出しました。新しいサムネイルを最適化するには、「メディア」メニューから一括最適化を実行します。同期処理が完了するとこの通知は消えます。

en: EWWW Image Optimizer has detected a WooCommerce thumbnail regeneration. To optimize new thumbnails, you may run the Bulk Optimizer from the Media menu. This notice may be dismissed after the regeneration is complete.
ja_JP: EWWW Image Optimizer が WooCommerce のサムネイルの再生成を検出しました。新しいサムネイルを最適化するには、「メディア」メニューから一括最適化を実行します。この通知は、再生完了後に却下される可能性があります。

en: EWWW Image Optimizer requires PHP 7.4 or greater. Newer versions of PHP are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は PHP 7.4以上が必要です。より新しいバージョンの PHP は動作が早く、セキュリティ的にも安全です。PHP のアップグレード方法がよく分からなければ、お使いのホスティング会社にお問い合わせください。

en: Easy IO
ja_JP: 簡単 IO

en: Easy IO Savings
ja_JP: Easy IO による節約

en: Easy IO enabled
ja_JP: Easy IO 有効

en: Easy IO setup and verification is complete.
ja_JP: 簡単 IOのセットアップと検証が完了しました。

en: Easy Mode
ja_JP: 簡単モード

en: Elapsed: %s second | Elapsed: %s seconds
ja_JP[0]: 経過時間: %s 秒

en: Embedded Help
ja_JP: 埋め込みヘルプ

en: Enable Easy IO for automatic resizing.
ja_JP: 自動リサイズのために簡単 IO を有効化してください。

en: Enable Embedded Help
ja_JP: 埋め込み型のヘルプを有効化

en: Enable GIF compression.
ja_JP: GIF 圧縮を有効化。

en: Enable JPG compression.
ja_JP: JPG 圧縮を有効化。

en: Enable Lazy Loading.
ja_JP: 遅延読み込みを有効化する。

en: Enable Ludicrous Mode
ja_JP: ルディクロスモードを有効にする

en: Enable PNG compression.
ja_JP: PNG 圧縮を有効化。

en: Enable WebP conversion.
ja_JP: WebP 変換を有効化。

en: Enable premium compression for JPG images.
ja_JP: JPG 画像のプレミアム圧縮を有効にする。

en: Enable premium compression for PNG images.
ja_JP: PNG 画像のプレミアム圧縮を有効にする。

en: Enable premium compression with an API key or Easy IO.
ja_JP: API キーまたは簡単 IO を使用してプレミアム圧縮を有効化。

en: Enable premium compression.
ja_JP: プレミアム圧縮を有効にする。

en: Enable the EWWW I.O. support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
ja_JP: WordPress の管理画面から解説文書と私たちのサポートチームにアクセスできるよう EWWW I.O サポート用ビーコンを有効化します。より効率的な支援のために、現在の URL、IP アドレス、ブラウザー / デバイス情報やデバック情報が収集されることがあります。

en: Enable the support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we may collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
ja_JP: WordPress の管理画面から解説文書と私たちのサポートチームにアクセスできるようサポート用ビーコンを有効化します。より効率的な支援のために、現在の URL、IP アドレス、ブラウザー / デバイス情報やデバック情報が収集されることがあります。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled in Easy Image Optimizer.
ja_JP: Easy Image Optimizer で有効化されています。

en: Enter additional URL patterns, like a CDN URL, that should be permitted for WebP Rewriting. One URL per line, must include the domain name (cdn.example.com).
ja_JP: JS WebP リライトで許可する必要がある追加の URL パターン (CDN の URL など) を入力します。1行に1つの URL とし、ドメイン名 (cdn.example.com) を含める必要があります。

en: Erase Optimization History
ja_JP: 最適化履歴を消去

en: Error retrieving list of images
ja_JP: 画像の一覧の取得中にエラーが発生しました

en: Every %d Minutes
ja_JP: %d分毎

en: Exclude Images
ja_JP: 画像を除く

en: Exclude entire pages with page:/xyz/ syntax.
ja_JP: page:/xyz/ の構文でページ全体を除外する。

en: Exclusions
ja_JP: 除外

en: External Background Images
ja_JP: 外部背景画像

en: File is not an image.
ja_JP: 画像ではないファイルです。

en: File is not writable.
ja_JP: ファイルは書き込み可能ではありません。

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Finished
ja_JP: 完了

en: Finished Optimization!
ja_JP: 最適化を完了しました !

en: First, add your Site URL to your account:
ja_JP: まず、サイトの URL をアカウントに追加してください:

en: Folders to Optimize
ja_JP: 最適化するフォルダー

en: For example, with a CDN URL of %1$s and a local URL of %2$s you would enter %3$s.
ja_JP: 例えば、CDN の URL が %1$s でローカル URL が %2$s の場合は、%3$s を入力します。

en: For more details, see the %s.
ja_JP: 詳細は %s をご覧ください。

en: Force WebP
ja_JP: 強制 WebP

en: Force re-optimize
ja_JP: 再最適化を強制

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
ja_JP: 強制的に再最適化を行う。

en: Full size - %s
ja_JP: 最大サイズ - %s

en: Full size – %s
ja_JP: 最大サイズ - %s

en: GIF Optimization Level
ja_JP: GIF 最適化レベル

en: GIF optimization is disabled
ja_JP: GIF 最適化が無効になっています

en: GIF to PNG
ja_JP: GIF を PNG

en: GIF to WebP conversion requires an API key.
ja_JP: GIF から WebP への変換には API キーが必要です。

en: GIF to WebP conversion requires an active API key.
ja_JP: GIF を WebP 変換するには 有効な API キー が必要です。

en: Get an API key to unlock these optimization levels and receive priority support. Achieve up to 80% compression to speed up your site, save storage space, and reduce server load.
ja_JP: API キーを購入すると、これらの最適化レベルを使用可能にし、優先的なサポートが受けられます。最高80%の圧縮によりサイトを高速化し、ストレージ容量を節約し、サーバーの負荷を軽減します。

en: Get performance tips, exclusive discounts, and the latest news when you signup for our newsletter!
ja_JP: 私たちのメールマガジンに登録して、パフォーマンス向上のコツやセール情報、最新のニュースを受け取りましょう。

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Go beyond image optimization with the tools I use for improving site speed.
ja_JP: 画像最適化だけでなく、サイトスピードを向上させるためのツールもご紹介します。

en: Grand Flagallery not installed.
ja_JP: Grand Flagallery がインストールされていません。

en: HEX format (#123def)
ja_JP: HEX 形式 (#123def)

en: Having problems with a broken site or wrong-sized images?
ja_JP: 壊れたサイトや間違ったサイズの画像などの問題がある場合

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Here are some ways you can contribute to the development of this plugin:
ja_JP: このプラグインの開発に貢献できるいくつかの方法があります:

en: Here are the recommended settings for your site. Please review and then save the settings.
ja_JP: サイトの推奨設定は次の通りです。設定を確認して保存してください。

en: Hi, you've been using the EWWW Image Optimizer for a while, and we hope it has been a big help for you.
ja_JP: こんにちは、しばらくの間 EWWW Image Optimizer をご使用いただいておりますが、お役に立てていれば幸いです。

en: Hide Conversion Links
ja_JP: 変換リンクを非表示

en: Hide recommendations
ja_JP: 推奨事項を非表示

en: High Compression
ja_JP: 高圧縮

en: Highlight images that need to be resized because the browser is scaling them down. Only visible for Admin users and adds a button to the admin bar to detect scaled images that have been lazy loaded.
ja_JP: 強調表示されている画像は、ブラウザーによって縮小されて表示されているため、リサイズが必要です。管理バーにボタンを追加し、縮小表示され遅延読み込みされている画像を検出しましょう。

en: How do I get to 100%?
ja_JP: 100%にするにはどうすれば良いですか ?

en: I know what I'm doing, leave me alone!
ja_JP: 二度と表示しない

en: If compression settings have changed, re-optimize images that were compressed on the old settings. If possible, images compressed in Premium mode will be restored to originals beforehand.
ja_JP: 圧縮の設定が変更されていれば、古い設定にて圧縮された画像を再び最適化してください。可能であれば、プレミアムモードで圧縮された画像は、あらかじめ元の状態に復元されます。

en: If you accept user-submitted images and use the API or Easy IO, those images may be transmitted to third-party servers in foreign countries. If Backup Originals is enabled, images are stored for 30 days. Otherwise, no images are stored on the API for longer than 30 minutes.
ja_JP: ユーザーによる画像の送信を許可し、API または 簡単 IO を使用すると、それらの画像は海外の第三者のサーバーに送信されることがあります。元画像のバックアップが有効であれば画像は30日間保存されます。それ以外の場合、API には長くても30分間しか画像が保存されません。

en: If you continue to have problems, let us know right away!
ja_JP: 引き続き問題が発生する場合は、すぐにお知らせください。

en: If you could take a few moments to rate it on WordPress.org, we would really appreciate your help making the plugin better. Thanks!
ja_JP: WordPress.org で評価していただくことで、プラグイン改善の助けになります。ありがとうございます。

en: If you have converted images (PNG to JPG and friends) without deleting the originals, you may remove them when ready.
ja_JP: 元の画像を削除せずに変換した画像 (PNG から JPG に変換など) は、準備ができたら削除しても構いません。

en: If you have not found a solution that works for your site, let us know! We would love to help you find a solution.
ja_JP: もし、あなたのサイトに適した製品が見つからない場合は、ぜひお知らせください。ぜひ、解決策を見つけるお手伝いをさせてください。

en: If you have problems, try disabling Lazy Load and Include All Resources. Finally, disable Easy IO if problems remain.
ja_JP: 問題が発生していれば、「遅延読み込み」と「すべてのリソースを含める」の無効化をお試しください。それでも問題が残っていれば簡単 IO を無効にしてください。

en: If you offload your media to external storage like Amazon S3, and remove the local files, do not run this tool.
ja_JP: Amazon S3 のような外部のストレージにメディアの配給を任せ、ローカルファイルを削除する場合、このツールを実行しないでください。

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
ja_JP: もう一度やり直したい場合は、「状態を初期化」ボタンを押し、一括操作の状態を初期化します。

en: Image Backups
ja_JP: 画像のバックアップ

en: Image Editor Save Failed
ja_JP: 画像エディターで保存に失敗しました

en: Image Optimizer
ja_JP: 画像最適化

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Image Size: %s
ja_JP: 画像サイズ: %s

en: Image Type
ja_JP: 画像種別

en: Image conversion requires one of the following PHP libraries: GD, Imagick, or GMagick.
ja_JP: 画像変換には、GD、Imagick、または GMagick のいずれかの PHP ライブラリが必要です。

en: Image could not be converted to WebP.
ja_JP: 画像を WebP に変換できませんでした。

en: Image credits available:
ja_JP: 利用可能な画像クレジット:

en: Image resize failed.
ja_JP: 画像をリサイズできませんでした。

en: Images compressed by TinyJPG and TinyPNG have been skipped, refresh and use the Force Re-optimize option to override.
ja_JP: TinyJPG および TinyPNG で圧縮された画像はスキップされました。上書きするには、再読み込みを行い、「再最適化オプション」を使用してください。

en: Importing
ja_JP: インポート中

en: Improves actual and perceived loading time as images will be loaded only as they enter (or are about to enter) the viewport.
ja_JP: 画像が表示領域に入った (または入ろうとしている) 時にだけ読み込まれるため、読み込み速度を改善します。

en: In Progress
ja_JP: 進行中

en: In order to recommend the best settings for your site, please select which goal(s) are most important:
ja_JP: お客様のサイトに最適な設定をお勧めするために、どの目標が最も重要かを選択してください。

en: Inactive, please disable the Site Accelerator option in the Jetpack settings.
ja_JP: 無効状態です。Jetpack の設定から Site Accelerator オプションを無効化してください。

en: Include All Resources
ja_JP: すべてのリソースを含める

en: Include Media Folders
ja_JP: メディアフォルダを含める

en: Include Originals
ja_JP: オリジナルを含める

en: Increasing PHP's memory_limit setting will allow for faster scanning with fewer database queries. Please allow up to 10 minutes for changes to memory limit to be detected.
ja_JP: PHP の memory_limit の設定を増加すると、少ないデータベースのクエリーによりスキャンが高速化されます。メモリ制限の変更検出には最大10分かかります。

en: Insert Rewrite Rules
ja_JP: リライトルールを挿入する

en: Insertion aborted
ja_JP: 挿入は中止されました

en: Insertion failed
ja_JP: 挿入失敗

en: Insertion successful
ja_JP: 挿入成功

en: Insertion successful, but self-test failed: %s
ja_JP: 挿入は成功しましたが、セルフテストに失敗しました: %s

en: Install gifsicle.
ja_JP: gifsicle をインストール

en: Install jpegtran.
ja_JP: jpegtran をインストール

en: Install optipng.
ja_JP: optipng をインストール

en: Install pngout
ja_JP: pngout をインストール

en: Install pngquant.
ja_JP: pngquant をインストール

en: Install svgcleaner
ja_JP: SVG クリーナーをインストール

en: Installation Instructions
ja_JP: インストール手順

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエスト。

en: It looks like you already started optimizing your images, you will need to generate WebP images via the Bulk Optimizer.
ja_JP: 画像の最適化をすでに開始しているようです。Bulk Optimizer を使用して WebP 画像を生成する必要があります。

en: JPG Background Color:
ja_JP: JPG 背景色:

en: JPG Optimization Level
ja_JP: JPG 最適化レベル

en: JPG Quality Level
ja_JP: JPG 品質レベル

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
ja_JP: JPG は画像を圧縮してデータを破棄するため、一般にPNG よりもはるかに優れています。 透過性を持つPNG はデフォルトでは変換されません。

en: JPG optimization is disabled
ja_JP: JPG 最適化が無効になっています

en: JPG quality level should be between 50 and 90 for optimal resizing.
ja_JP: 最適なリサイズを行うには、JPG の品質レベルを50 - 90にする必要があります。

en: JPG to PNG
ja_JP: JPG を PNG

en: JS WebP Rewriting
ja_JP: JS WebP リライト

en: JS WebP and Picture Web Exclusions
ja_JP: JS WebP と Picture Web で除外するもの

en: Last Batch Optimized
ja_JP: 最後のバッチ最適化

en: Last Image Optimized
ja_JP: 前回の画像最適化

en: Last Optimized
ja_JP: 最後の最適化

en: Lazy Load
ja_JP: 遅延読み込み

en: Lazy Load (enabled in Easy IO)
ja_JP: 遅延読み込み (Easy IO で有効化)

en: Lazy Load enabled in Easy Image Optimizer.
ja_JP: Easy Image Optimizer で遅延読み込みが有効化されています。

en: Learn more.
ja_JP: 詳しく見る。

en: License Exceeded
ja_JP: ライセンス超過

en: License exceeded
ja_JP: ライセンス超過

en: List View in the Media Library
ja_JP: メディアライブラリ内のリストビュー

en: List of attachment IDs not found.
ja_JP: 添付ファイル ID の一覧が見つかりません。

en: Local
ja_JP: ローカル

en: Local Compression Savings
ja_JP: ローカル圧縮の節約

en: Lossless Compression
ja_JP: ロスレス圧縮

en: Lossy Compression
ja_JP: 非可逆圧縮

en: Ludicrous Mode
ja_JP: ルディクロスモード

en: Manage Sites
ja_JP: サイト管理

en: Max Height
ja_JP: 高さの上限

en: Max Width
ja_JP: 幅の上限

en: Maximum Lossless Compression
ja_JP: 最大ロスレス圧縮

en: Maximum Lossy Compression
ja_JP: 最大非可逆圧縮

en: Media Cloud image
ja_JP: メディアクラウド画像

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Migrate Optimization Records
ja_JP: Optimization Records を移行

en: Migrate WebP Images
ja_JP: WebP 画像に移行

en: Minimal
ja_JP: ミニマル

en: Missing attachment ID number.
ja_JP: 添付ファイル ID 番号がありません。

en: More Lazy Load options are available in %s.
ja_JP: その他の遅延読み込みオプションは、%sで利用できます。

en: More images have been processed than expected. Unless you have added new images, you should refresh the page to stop the process and contact support.
ja_JP: 予想以上に多くの画像が処理されました。新しい画像を追加したのでなければ、ページを更新して処理を停止し、サポートに連絡してください。

en: NOTE:
ja_JP: 注:

en: Network Admin
ja_JP: サイトネットワーク管理

en: Nevermind
ja_JP: 気にしない

en: New thumbnails will be optimized by the EWWW Image Optimizer as they are generated. You may wish to disable the plugin and run a bulk optimize later to speed up the process.
ja_JP: 新しいサムネイル画像は EWWW Image Optimizer プラグインによって生成される度に最適化されます。サムネイル画像の生成プロセスをより早く行うためには、プラグインを無効化して、後で一括最適化を行ってください。

en: New uploads will be optimized automatically. Optimize existing images with the %s.
ja_JP: 新規アップロードは、自動的に最適化されます。既存の画像は、%sで最適化されます。

en: Next
ja_JP: 次

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
ja_JP: NextGEN / Nextcellent がインストールされていません。

en: No Compression
ja_JP: 無圧縮

en: No PHP trace available, enable Debugging option to store trace logs.
ja_JP: 利用できる PHP のトレースがありません。トレースのログを保存するには、デバッグオプションを有効にしてください。

en: No Thanks
ja_JP: 不要です

en: No attachment ID was provided.
ja_JP: 添付ファイル ID は提供されませんでした。

en: No backup available for %s.
ja_JP: %s のバックアップは利用できません。

en: No credits remaining for API key.
ja_JP: API キー のクレジットが残っていません。

en: No image ID was provided.
ja_JP: 画像 ID は提供されませんでした。

en: No images to optimize
ja_JP: 最適化する画像がありません

en: No media uploads found.
ja_JP: メディアのアップロードは見つかりませんでした。

en: No savings
ja_JP: 節約なし

en: No warnings here, just do it.
ja_JP: 警告はありません、実行してください。

en: Not Verified
ja_JP: 未検証

en: Not optimized
ja_JP: 未最適化

en: Nothing has been optimized yet!
ja_JP: まだ最適化された項目はありません。

en: Number of attempted optimizations: %d
ja_JP: 最適化の試行回数: %d

en: Offloaded Media
ja_JP: オフロードされたメディア

en: Older sites may have duplicate records or references to deleted files. Use the cleanup tool to remove such records.
ja_JP: 古いサイトでは、重複した記録や削除されたファイルへの参照があることがあります。そのような記録の削除に掃除ツールを使用します。

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed.
ja_JP: 1行に1つの除外項目で、ワイルドカード（*）は不要です。

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Any pattern or path provided will not be routed through Easy IO.
ja_JP: 1行ごとに1つを除外し、ワイルドカード (*) は不要です。指定されたパターンやパスは、簡単 IO に含められません。

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Use any string that matches the desired element(s) or exclude entire element types like "div", "span", etc.
ja_JP: 1行に1つの除外で、ワイルドカード (*) は不要です。除外したい要素に一致する文字列か、div や span など除外する要素の種類全体を記します。

en: One exclusion per line, no wildcards (*) needed. Use any string that matches the desired element(s) or exclude entire element types like "div", "span", etc. The class "skip-lazy" and attribute "data-skip-lazy" are excluded by default.
ja_JP: 1行ごとに1つを除外し、ワイルドカード (*) は不要です。除外したい要素に一致する文字列、あるいは div や span のような要素の種類全体を記します。skip-lazy クラスや、data-skip-lazy 属性はここで指定しなくても標準で除外されます。

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
ja_JP: 1行に1パスです。%s 内になければなりません。相対パスではなく絶対パスを使用します。

en: Only one version of the EWWW Image Optimizer can be active at a time. Please deactivate other copies of the plugin.
ja_JP: EWWW Image Optimizer は同時に1つのバージョンしか有効化出来ません。他のコピーのプラグインを無効化してください。

en: Operation Interrupted
ja_JP: 操作は中断された

en: Operation stopped.
ja_JP: 動作が停止しました。

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
ja_JP: 操作がタイムアウトした場合、PHP の max_execution_time を増やす必要があります

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time or memory_limit for PHP
ja_JP: 操作がタイムアウトしました。PHP の max_execution_time と memory_limit の値を上げる必要があるかもしれません。

en: Optimization Log
ja_JP: 最適化ログ

en: Optimization Score
ja_JP: 最適化スコア

en: Optimization skipped
ja_JP: 最適化をスキップしました

en: Optimization stopped, reload page to resume.
ja_JP: 最適化を停止し、ページを再ロードして再開

en: Optimize %s images
ja_JP: %s点の画像を最適化

en: Optimize now!
ja_JP: 今すぐ最適化！

en: Optimize the original version of images that have been scaled down by WordPress.
ja_JP: WordPress によって縮小された画像の元の画像を最適化します。

en: Optimize unlimited Amazon S3 buckets with our %s.
ja_JP: %sを使用して、Amazon S3 バケットを最適化します。

en: Optimized
ja_JP: 最適化済み

en: Optimized image:
ja_JP: 最適化された画像:

en: Optimized size – %s
ja_JP: 最適化されたサイズ – %s

en: Optimizing
ja_JP: 最適化

en: Optionally include a folder with the URL if your CDN path is different from your local path.
ja_JP: CDN パスがローカルパスと異なる場合は、必要に応じて URL にフォルダーを含めてください。

en: Original Restored
ja_JP: オリジナルの復元

en: Out of credits
ja_JP: クレジットがありません

en: Overrides
ja_JP: 上書き

en: PDF Optimization Level
ja_JP: PDF 最適化レベル

en: PHP trace:
ja_JP: PHP トレース:

en: PNG Optimization Level
ja_JP: PNG 最適化レベル

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
ja_JP: 一般に PNG は GIF より良いですが、アニメーション画像を PNG に変換することはできません。

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
ja_JP: 一般にPNG はGIF よりも優れていますが、アニメーションには対応しません。 アニメーション画像は変換されません。

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
ja_JP: PNG は一般的に、制限された色の範囲を持つロゴやその他の画像については JPG よりはるかに優れています。 この設定を有効にすると、大幅に JPG の処理速度が遅くなるため、一時的にだけ有効にするのがいいでしょう。

en: PNG optimization is disabled
ja_JP: PNG 最適化が無効になっています

en: PNG response failed mime-type test
ja_JP: PNG の応答が MINEタイプ のテストに失敗しました

en: PNG response received status %d
ja_JP: PNG 応答受信ステータス %d

en: PNG response status code missing
ja_JP: PNG レスポンスステータスコードが不足しています

en: PNG response was empty
ja_JP: PNG レスポンスが空です

en: PNG response was too small
ja_JP: PNG レスポンスが小さすぎます

en: PNG to JPG
ja_JP: PNG を JPG

en: Partially Active
ja_JP: 部分的にアクティブ

en: Path traversal in filename not allowed.
ja_JP: ファイル名のパスのトラバースは許可されていません。

en: Pause between images
ja_JP: 画像間で停止

en: Picture WebP Rewriting
ja_JP: Picture WebP リライト

en: Pixel Perfect
ja_JP: ピクセルパーフェクト

en: Pixel Perfect Plus
ja_JP: ピクセルパーフェクトプラス

en: Please adjust permissions on the folder. If you have installed the tools elsewhere, use the override to skip the bundled tools.
ja_JP: このフォルダーの権限を調整してください。他の場所にツールをインストールした場合は、同梱されているツールを省略するために上書きを使用します。

en: Please adjust permissions or create the folder
ja_JP: 権限を調整するかフォルダーを作成してください。

en: Please be sure to backup your site before proceeding. Do you wish to continue?
ja_JP: 進む前に必ずサイトをバックアップしてください。続行しますか？

en: Please disable Scheduled optimization before continuing.
ja_JP: 続ける前に定期的な最適化を無効化してください。

en: Please enter a valid URL including the domain name.
ja_JP: ドメイン名を含む有効な URL を入力してください。

en: Please perform a site backup before proceeding.
ja_JP: 続行前にサイトのバックアップを行ってください。

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
ja_JP: 有効なライブラリオプションを指定してください。詳しくは、「wp-cli help ewwwio optimize 」を参照してください。

en: Plugins that remove query strings are unnecessary with Easy IO. You may remove them at your convenience.
ja_JP: 簡単 IO にはクエリー文字列を削除するプラグインは不要です。都合にあわせ削除してください。

en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
ja_JP: Pngout はインストールされませんでした (%1$s) 。このフォルダへの書き込みが可能かどうか、確認してください: %2$s

en: Pngout was successfully installed.
ja_JP: Pngout は正常にインストールされました。

en: Post Review
ja_JP: レビューを投稿

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Premium Compression
ja_JP: プレミアム圧縮

en: Premium Plus
ja_JP: プレミアムプラス

en: Premium compression for your local images.
ja_JP: ローカル画像のプレミアム圧縮。

en: Previous failure due to broken/missing metadata, skipped resizes for attachment:
ja_JP: 破損または誤ったメタデータが発見されましたため、添付ファイルのリサイズをスキップしました:

en: Previously Optimized
ja_JP: 既に最適化済み

en: Previously optimized images will be skipped by default, check this box before scanning to override.
ja_JP: 以前に最適化された画像はデフォルトでスキップされます。スキャン前にこのボックスをチェックすると上書き出来ます。

en: Previously optimized images will be skipped by default.
ja_JP: これまでに最適化された画像は、デフォルトではスキップされます。

en: Processing image %1$d of %2$d
ja_JP: 画像を処理しています %1$d個目 (%2$d個中)

en: Provide paths containing images to be optimized using the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ja_JP: 一括最適化と定期的な最適化に、最適化する画像を含むパスを提供する。

en: Purchase more
ja_JP: 追加で購入

en: Re-optimize
ja_JP: 再最適化

en: Re-optimize prevented
ja_JP: 再ー最適化を抑制

en: Re-test
ja_JP: 再テスト

en: Received an invalid response from your website, please check for errors in the Developer Tools console of your browser.
ja_JP: ウェブサイトから正しくないレスポンスを受信しました。ブラウザーのデベロッパーツールのコンソール画面からエラーをご確認ください。

en: Reduced by %1$s (%2$s)
ja_JP:  %1$s (%2$s )  を減少

en: Register All Sites
ja_JP: すべてのサイトを登録する

en: Remember that each image size will affect your API credits.
ja_JP: それぞれの画像サイズがあなたのAPIクレジットに影響することを忘れないでください。

en: Removal failed
ja_JP: 削除に失敗しました

en: Removal successful
ja_JP: 削除に成功しました

en: Remove API key
ja_JP: API キーを削除

en: Remove Converted Originals
ja_JP: 変換された元の画像を削除

en: Remove Metadata
ja_JP: メタデータを削除

en: Remove Rewrite Rules
ja_JP: リライトルールを削除

en: Remove WebP Images
ja_JP: WebP 画像を削除

en: Remove from history
ja_JP: 履歴から削除する

en: Remove metadata from JPG images.
ja_JP: JPG画像からメタデータを削除

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
ja_JP: メタデータを削除し、著しく CPU 使用率を増加させます。

en: Requires Lazy Load.
ja_JP: 遅延読み込みが必要です。

en: Reset Counters
ja_JP: カウンターのリセット

en: Reset Status
ja_JP: 状態を初期化

en: Reset position
ja_JP: リセット位置

en: Resize
ja_JP: リサイズ

en: Resize Detection
ja_JP: リサイズ検知

en: Resize Existing Images
ja_JP: 既存の画像をリサイズ

en: Resize Images
ja_JP: 画像のリサイズ

en: Resize Other Images
ja_JP: 他の画像をリサイズ

en: Resize not required, image smaller than %1$s x %2$s
ja_JP: 画像は %1$s x %2$s より小さいためリサイズ不要

en: Resize uploaded images to these dimensions (in pixels).
ja_JP: アップロードされた画像を、この寸法（ピクセル）にリサイズします。

en: Resized to %1$s x %2$s
ja_JP: %1$s x %2$s にリサイズ

en: Resizing did not reduce the file size, result discarded
ja_JP: リサイズしてもファイルサイズは削減できなかったので、破棄しました

en: Resizing error: %s
ja_JP: リサイズのエラー: %s

en: Resizing resulted in an invalid file type: %s
ja_JP: リサイズの結果、無効なファイル種別になりました: %s

en: Restore & Re-optimize
ja_JP: 復元 & 再最適化

en: Restore Images
ja_JP: 画像の復元

en: Restore all your images from %s backups in case of image corruption or degraded quality.
ja_JP: 画像の破損や画質の劣化があった場合、%s のバックアップからすべての画像を復元することができます。

en: Restore attempted for %s, but could not be confirmed.
ja_JP: %s に対してリストアを試みましたが、確認できませんでした。

en: Restore original
ja_JP: オリジナル復元

en: Restoring
ja_JP: 復元中

en: Resume previous bulk operation
ja_JP: 前回の一括処理を再開

en: Resume previous optimization
ja_JP: 前回の最適化を再開

en: Resume where you left off:
ja_JP: 中断した場所から再開する:

en: Resuming previous operation.
ja_JP: 以前の操作を再開します。

en: Return to Settings
ja_JP: 設定に戻る

en: Run WebP upgrade
ja_JP: WebP アップグレードの実行

en: S3 Image Optimizer
ja_JP: S3 画像最適化

en: SVG Optimization Level
ja_JP: SVG 圧縮

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save storage space
ja_JP: 保存スペースを節約

en: Savings
ja_JP: 削減結果

en: Scan all images from the latest two folders of the Media Library during the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ja_JP: 一括最適化と定期的な最適化が実行されている間、メディアライブラリの最新の2つのフォルダ内のすべての画像がスキャンされます。

en: Scan did not complete, will try again
ja_JP: スキャンが完了していません、再試行します

en: Scan for unoptimized images
ja_JP: 最適化されていない画像をスキャンする

en: Scanning
ja_JP: スキャン中

en: Scanning, this could take a while
ja_JP: スキャンには時間がかかることがあります

en: Scheduled Optimization
ja_JP: 定期的な最適化

en: Scheduled Optimization will not work without background/async ability. See the EWWW Image Optimizer Settings for further instructions.
ja_JP: 定期的な最適化は、バックグラウンド/非同期機能がないと動作しません。詳細な手順については、EEWWW Image Optimizer の設定をご覧ください。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Send anonymized usage data to help make the plugin better. Opt-in and get a 10% discount code.
ja_JP: プラグインをより良いものにするために、匿名化された使用データを送信します。オプトインすると、10％の割引コードを入手できます。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Sharpen Images
ja_JP: 画像をシャープにする

en: ShortPixel image optimization has been disabled to prevent conflicts with Easy IO (EWWW Image Optimizer).
ja_JP: ShortPixel image optimization は、簡単 IO (EWWW Image Optimizer) との競合を防ぐために無効化されています。

en: Show Debug Output
ja_JP: デバッグ出力を表示

en: Show Metadata
ja_JP: メタデータを表示

en: Show Optimized Images
ja_JP: 最適化画像を表示

en: Show Re-optimized Images
ja_JP: 再ー最適化画像を表示

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
ja_JP: サイトやネットワークの管理者は、以下の設定を無視するメディアライブラリの変換リンクを、他のユーザーが使えないようにできます。

en: Sites using EWWW IO for 3+ years may have optimization data that still needs to be migrated between the %1$s and %2$s tables.
ja_JP: EWWW IO を3年以上使用中のサイトでは、%1$sと%2$sのテーブル間でまだ移行の必要がある最適化データ存在する可能性があります。

en: Skip compression and only attempt WebP conversion.
ja_JP: 圧縮をスキップし、WebP 変換のみを試みます。

en: Skipped:
ja_JP: 省略:

en: Smaller Images, Faster Sites, Happier Visitors. Comprehensive image optimization that doesn't require a degree in rocket science.
ja_JP: より小さな画像、より速いサイト、より幸せな訪問者。ロケット工学の学位を必要としない、包括的な画像最適化です。

en: Smart Re-optimize
ja_JP: スマート再最適化

en: Soft Quota Reached
ja_JP: クォーター上限に到達

en: Soft quota reached, contact us for more
ja_JP: クォーター上限に到達に達したため、お問い合わせください

en: Some plugins have bugs that cause them to re-create thumbnails and trigger re-optimization when the images are modified. Turn on the Debugging option to record trace logs for further investigation.
ja_JP: 一部のプラグインでは、画像が変更された際に、サムネイルを再生成したり再ー最適化をトリガーにしたりするバグがあります。詳細な調査のためトレースのログを保存するには、デバッグオプションを有効にしてください。

en: Some themes may not display <picture> elements properly, so try JS WebP Rewriting for WebP delivery.
ja_JP: 一部のテーマでは <picture> 要素が正しく表示されない場合があるため、WebP 配信用に JS WebP Rewriting をお試しください。

en: Some themes may not display <picture> tags properly.
ja_JP: テーマによっては、<picture>タグが正しく表示されない場合があります。

en: Speed up your site
ja_JP: サイトを高速化

en: Stage 1, %s items left to scan.
ja_JP: ステージ1: 残り%s個のスキャンする項目があります。

en: Stage 1:
ja_JP: ステージ 1:

en: Stage 2 unable to complete due to memory restrictions. Please increase the memory_limit setting for PHP and try again.
ja_JP: Stage 2 メモリ制限のため、処理が完了できませんでした。PHP の memory_limit の設定を増やして再度実行してください。

en: Stage 2, please wait.
ja_JP: ステージ2: 少々お待ち下さい。

en: Stage 2:
ja_JP: ステージ 2:

en: Start Migration
ja_JP: 移行の開始

en: Start optimizing
ja_JP: 最適化を開始

en: Start your %1$s or activate your %2$s below
ja_JP: 以下から%1$sを開始するか、%2$sをアクティベートしてください。

en: Stick with free mode for now
ja_JP: 今は無料モードのままにする

en: Stop Optimizing
ja_JP: 最適化を中断

en: Submit Feedback
ja_JP: 意見を送信

en: Subscribe now!
ja_JP: 登録する

en: Successfully validated API key, happy optimizing!
ja_JP: API キーの検証に成功しました。

en: Suggested API Text:
ja_JP: API 用文章:

en: Suggested Easy IO Text:
ja_JP: 簡単 IO 用文章:

en: Support
ja_JP: サポート

en: Svgcleaner was successfully installed.
ja_JP: SVG クリーナーは正常にインストールされました。

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Tell me more about Easy IO
ja_JP: Easy IO についてさらに詳しく

en: Temporarily disabled.
ja_JP: 一時的に無効化中。

en: Temporary failure, attempts remaining:
ja_JP: 一時的な失敗、試行が残っています:

en: Temporary failure, seconds left to retry:
ja_JP: 一時的な障害、再試行までの秒数：

en: The Debug Log is empty.
ja_JP: デバッグログは空です。

en: The EWWW Image Optimizer has detected excessive re-optimization of multiple images. Please use the %s page to Show Re-Optimized Images.
ja_JP: EWWW Image Optimizer で複数の画像の過剰な再ー最適化が検出されました。再ー最適化された画像を表示するには、%sページをご利用ください。

en: The active theme, BuddyPress, WP Symposium, and folders that you have configured will also be scanned for unoptimized images.
ja_JP: 有効なテーマ、BuddyPress、WP Symposium、および設定したフォルダーも、最適化されていない画像がスキャンされます。

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
ja_JP: このサイトが WebP 画像を配信していて、今お使いの ブラウザーが WebP に対応していれば、右の画像部分に白い文字で WEBP と書かれた WebP 画像を表示します。

en: The lazy loader has browser-native and auto-scaling components that may not be compatible with some themes/plugins. Instructions for disabling these can be found in the %s.
ja_JP: 遅延読み込みには、ブラウザネイティブとオートスケーリングコンポーネントがあり、一部のテーマ/プラグインと互換性がない場合があります。これらを無効にするための手順は、%sを参照してください。

en: The legacy settings will be removed if the above width/height settings are modified.
ja_JP: 上記の幅/高さの設定を変更した場合、古い設定は削除されます。

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
ja_JP: 移行は2つの手順を踏みます。最初に、本プラグインは WebP 画像のためすべてのフォルダをスキャンする必要があります。そして改名のため画像の一覧を取得すると、名前の変更を続けます。

en: The next release of EWWW Image Optimizer will require PHP 7.2 or greater. Newer versions of PHP are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
ja_JP: EWWW Image Optimizer の次のリリースでは、PHP 7.2以降が必要になります。より新しい PHP のバージョンは、パフォーマンスが良く、はるかに安全です。サポートされているバージョンにアップグレードする方法がわからない場合は、ホスティング会社にお尋ねください。

en: The optimization history prevents the plugin from re-optimizing images, but you may erase the history to reduce database size or to force the plugin to re-optimize all images.
ja_JP: 最適化の履歴があると、プラグインで画像を再度最適化することができませんが、履歴を消去することで、データベースサイズを縮小したり、すべての画像をプラグインで再度最適化させることができます。

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %s images that have been optimized so far.
ja_JP: プラグインは、再最適化を防ぐために、最適化済みの画像を追跡します。これまでに最適化された画像が%s個あります。

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
ja_JP: プラグインは、画像を含む投稿の画像の場所を更新しようとします。 変換した画像の場所やURL を手動で更新する必要があります。

en: The total number of images found will be displayed before optimization begins.
ja_JP: 最適化を開始する前に、検出された画像の総数が表示されます。

en: Then, let us know so we can find a fix for the problem.
ja_JP: 次に、問題の解決策を見つけられるように、私たちにお知らせください。

en: There are %d images in the queue currently.
ja_JP: 現在キューには %d 枚の画像があります。

en: There are %d images that may be restored.
ja_JP: 復元可能な画像が %d 個あります。

en: There are no images in the queue currently.
ja_JP: 現在キューに画像がありません。

en: There are no images to optimize.
ja_JP: 最適化するための画像がありません。

en: There is %d image ready to optimize. | There are %d images ready to optimize.
ja_JP[0]: %d 個の画像の最適化の準備が完了しました。

en: There is %s image ready to optimize. | There are %s images ready to optimize.
ja_JP[0]: 最適化できる画像が%s点あります。

en: These domains have been auto-detected: %s
ja_JP: これらのドメインは自動検出されました: %s

en: These levels use the compression API.
ja_JP: これらのレベルで圧縮 API を使用します。

en: This is not a lossless conversion.
ja_JP: これはロスレス変換ではありません。

en: This may be a false positive. If so, the warning should go away once you implement the rewrite rules.
ja_JP: これは誤検出の可能性があります。リライトルールを実装すれば警告は消えるはずです。

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
ja_JP: テーマ、BuddyPress、および以下に指定した追加のフォルダーに対し、最適化されていない画像の定期的な最適化を有効化します。1時間ごとに実行されます: wp_cron はサイト訪問時にのみ実行されるため、最適化の間隔はもっと長くなることもあります。

en: This will remove ALL metadata: EXIF, comments, color profiles, and anything else that is not pixel data.
ja_JP: EXIF やコメント、カラープロファイルなどピクセルデータでないすべてのメタデータを削除します。

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
ja_JP: 変換の成功後、サーバーから元の画像を削除します。

en: Thumbnail - %s
ja_JP: サムネイル - %s

en: Thumbnail – %s
ja_JP: サムネイル - %s

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Total Size: %s
ja_JP: 合計サイズ: %s

en: Translate EWWW I.O.
ja_JP: EWWW I.O を翻訳

en: Try disabling each of these options to identify the problem, or use the Panic Button to disable them all at once:
ja_JP: これらのオプションをそれぞれ無効にして問題を特定するか、パニックボタンで一度にすべて無効にしてみてください。

en: Unable to load resize function: %s
ja_JP: リサイズ機能を読み込めませんでした: %s

en: Unable to restore image.
ja_JP: 画像を復元できません。

en: Unknown file type
ja_JP: 不明なファイル種別

en: Unknown resize error
ja_JP: 不明なサイズ変更エラー

en: Unsupported file type
ja_JP: 対応しないファイル種別

en: Update detected, re-testing
ja_JP: 更新が検出されました、再テストします

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade to premium image optimization
ja_JP: プレミアム画像最適化へのアップグレード

en: Use Easy IO for all resources in wp-includes/ and wp-content/, including JavaScript, CSS, fonts, etc.
ja_JP: JavaScript、CSS、フォントなどを含め wp-includes/ や wp-content/ 以下のすべてのリソースに簡単 IO を使用する。

en: Use low-quality versions of your images as placeholders via Easy IO. Can improve user experience, but may be slower than blank placeholders.
ja_JP: 簡単 IO を経た画像の低品質版を、プレースホルダーとして使用します。ユーザーエクスペリエンスを向上できますが、画像なし (空) にするより遅くなることがあります。

en: Use the %s for existing uploads.
ja_JP: %s を既存のアップロードに使用する。

en: Use the Bulk Optimizer to generate WebP images for existing uploads.
ja_JP: 既存のアップロードに対し WebP 画像を生成する一括最適化機能を使用する

en: Use this code at %1$s: %2$s
ja_JP: このコードを %1$s で使用する: %2$s

en: Use this to override the default WordPress quality level of 82. Applies to image editing, resizing, and PNG to JPG conversion. Does not affect the original uploaded image unless maximum dimensions are set and resizing occurs.
ja_JP: WordPress 標準の品質レベル82の指定を上書きするために、この値を使います。画像編集、リサイズ、PNG から JPG への変換、JPG から WebP の変換に適応されます。最大サイズが指定されリサイズが行われない限り、アップロードされた元の画像に影響はありません。

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
ja_JP: サポートのため情報提供する際、あるいは、解決のために発生している問題の周辺のコードを探ることを不快に思わない場合に有効にしてください。

en: User-submitted images may be transmitted to image compression servers in the United States and stored there for up to 30 days.
ja_JP: ユーザーが投稿した画像は、米国内の画像圧縮サーバーに送信され最大30日間保存されます。

en: User-submitted images that are displayed on this site will be transmitted and stored on a global network of third-party servers (a CDN).
ja_JP: このサイトに表示されるユーザー送信画像は、第三者のサーバー (CDN) のグローバルネットワークに送信され、保存されます。

en: Uses JavaScript for CDN and cache friendly WebP delivery.
ja_JP: CDN とキャッシュフレンドリーな WebP 配信に JavaScript を使用

en: Valid values are 1-100.
ja_JP: 有効な値は 1-100 です。

en: Verified
ja_JP: 証明済み

en: Verified,
ja_JP: 検証済み、

en: View Log
ja_JP: ログを見る

en: View Usage
ja_JP: 使い方を表示

en: View optimization history.
ja_JP: 最適化の履歴を表示する。

en: View optimized images
ja_JP: 最適化された画像を表示

en: View recommendations
ja_JP: 推奨事項を表示

en: WARNING:
ja_JP: 警告:

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
ja_JP: 警告: メタデータを削除します。GD または ImageMagick が必要です。PNG は一般的に、限定された色の範囲を持つロゴやその他の画像については JPG よりはるかに優れています。

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
ja_JP: 警告：これは可逆変換ではなく、GD または ImageMagick が必要です。 JPG は画像を圧縮してデータを破棄するため、写真用の PNG よりもはるかに優れています。 透明な画像は、背景色が設定されている場合にのみ変換されます。

en: WP Stateless image
ja_JP: WP Stateless の画像

en: Warning: this cannot be undone and will cause a bulk optimize to re-optimize all images.
ja_JP: 警告: これは元に戻すことはできず、一括最適化によりすべての画像が再最適化されます。

en: Warning: this cannot be undone. Re-optimizing images will use additional API credits.
ja_JP: 警告: これは元に戻せません。画像を再度最適化する際には、追加の API クレジットが使用されます。

en: We don't want you to settle for reduced functionality, so here are some troubleshooting tips:
ja_JP: 機能低下で満足するのはもったいない。そこで、トラブルシューティングをご紹介します：

en: WebP Conversion
ja_JP: WebP 変換

en: WebP Conversion (included with Easy IO)
ja_JP: WebP 変換 (Easy IO に含まれています)

en: WebP Conversion is not enabled.
ja_JP: WebP 変換は無効です。

en: WebP Delivery Method
ja_JP: WebP の配信方法

en: WebP Only
ja_JP: WebP のみ

en: WebP Quality Level
ja_JP: WebP 品質

en: WebP Rules verified successfully
ja_JP: WebP ルールが正常に検証されました

en: WebP URLs
ja_JP: WebP のURL

en: WebP conversion requires an API key or Easy IO subscription.
ja_JP: WebP 変換には API キーか簡単 IO のサブスクリプションが必要です

en: WebP image already exists.
ja_JP: WebP 画像はすでに存在しています。

en: WebP image larger than original, saved anyway with Force WebP option.
ja_JP: 元の画像よりも大きい WebP 画像は、「強制WebP」オプションにより保存されました。

en: WebP image was larger than original.
ja_JP: 元の画像よりも大きい WebP 画像です。

en: WebP images are served automatically by Easy IO.
ja_JP: WebP 画像は 簡単 IO により自動的に提供されます。

en: WebP images will be generated and saved for all images regardless of their size. JS and Picture WebP rewriters will not check if a file exists, only that the domain matches the home url, or one of the provided WebP URLs.
ja_JP: そのサイズに関係なくすべての画像にて、WebP 画像が生成および保存されます。JS と <picture> WebP 置換機能は、ファイルが存在するかをチェックせず、ホーム URL または提供された WebP URL のいずれかとドメインが一致するかだけを確認します。

en: WebP response received status %d
ja_JP: WebP がステータス「%d」を受信しました

en: WebP response status code missing
ja_JP: WebP レスポンスステータスコードがありません

en: WebP response was empty
ja_JP: WebP レスポンスが空でした

en: WebP response was too small
ja_JP: WebP レスポンスが小さすぎました

en: WebP rules verified, but self-test failed: %s
ja_JP: WebP ルールは検証されましたが、セルフテストは失敗しました: %s

en: WebP validation failed for an unknown reason
ja_JP: 不明な理由で WebP の検証に失敗しました

en: When enabled, uploads to the Media Library will be transferred to Cloudinary after optimization. Cloudinary generates resizes, so only the full-size image is uploaded.
ja_JP: 有効にすると、メディアライブラリへのアップロードは最適化後に Cloudinary に転送されます。 Cloudny はサイズ変更を生成するので、フルサイズの画像のみがアップロードされます。

en: Why are there so many images?
ja_JP: なぜたくさんの画像があるのですか ?

en: Will resume from previous position.
ja_JP: 前回の位置から再開します。

en: WordPress, your theme, and other plugins generate various image sizes for each image uploaded.
ja_JP: WordPress や現在ご利用中のテーマ、その他の利用中のプラグインは、アップロードされた画像ごとに様々なサイズの画像を生成します。

en: Would like to clear the queue and start over?
ja_JP: キューを消去してやり直しますか ?

en: Would you like clear the queue and start over?
ja_JP: キューを消去してやり直しますか ?

en: Would you like to clear the queue and rescan for images?
ja_JP: キューをクリアして画像を再スキャンしますか ?

en: Write a Review
ja_JP: レビューを書く

en: Write a review
ja_JP: レビューを書く

en: You do not appear to have enough image credits to complete this operation.
ja_JP: この操作を完了するために必要な画像クレジットをお持ちでないようです。

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
ja_JP: まだ画像をアップロードしていないようです。

en: You do not have permission to install image optimizer utilities.
ja_JP: あなたは画像最適化ツールをインストールする権限がありません。

en: You do not have permission to optimize images.
ja_JP: 画像を最適化する権限がありません。

en: You got the perfect score!
ja_JP: 完璧なスコアを獲得しました。

en: You may also use %1$s to selectively optimize images or WP-CLI to optimize your images in bulk: %2$s
ja_JP: また、%1$sを使用して画像を選択的に最適化したり、WP-CLIを使用して画像を一括して最適化することもできます: %2$s

en: You may remove all the WebP images from your site if you no longer need them. For example, sites that use Easy IO do not need local WebP images.
ja_JP: 今後不要であれば、このサイトからすべての WebP 画像を削除できます。例えば、簡単 IO を使っているサイトでは、ローカルの WebP 画像は不要です。

en: Your site appears to be missing %s, please contact your webhost or system administrator to enable this Apache module.
ja_JP: このサイトには %s が抜けているようです。この Apache モジュールを有効化するよう、ホスティング会社やシステム管理者にご連絡ください。

en: Your site is running an older version of PHP (%s), which should be updated.
ja_JP: このサイトは古いバージョンの PHP  (%s) が実行されています。更新すべきです。

en: and more
ja_JP: など

en: automatically
ja_JP: 自動的に

en: batch
ja_JP: バッチ

en: cloud
ja_JP: クラウド

en: could not move pngout
ja_JP: pngout を移動できませんでした

en: could not move svgcleaner
ja_JP: SVG クリーナーを移動できませんでした

en: could not set permissions
ja_JP: アクセス権を設定できませんでした

en: cropped
ja_JP: 切り抜き

en: documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: extraction of files failed
ja_JP: ファイルの抽出に失敗しました

en: file not found
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: free trial
ja_JP: 無料トライアル

en: https://wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/

en: idle
ja_JP: 待機中

en: in pixels
ja_JP: ピクセル単位

en: in seconds, 0 = disabled
ja_JP: 単位: 秒 (0 = 無効)

en: insufficient memory available for installation
ja_JP: インストールするためのメモリが不足しています

en: local
ja_JP: ローカル

en: manually
ja_JP: 手動

en: more...
ja_JP: もっと見る

en: no credits remaining, please purchase more.
ja_JP: クレジットが残っていない場合は、購入してください。

en: optimized %1$d (of %2$s) images.
ja_JP: （%2$sの）%1$dの画像を最適化しました。

en: optimized %1$d images, renewal is in %2$d day. | optimized %1$d images, renewal is in %2$d days.
ja_JP[0]: %1$d 枚の画像を最適化し、リニューアルは %2$d 日後です。

en: page %1$d of %2$d
ja_JP: %1$dページ目 (%2$dページ中)

en: remaining
ja_JP: 残り

en: running
ja_JP: 実行中

en: service
ja_JP: サービス

en: settings page
ja_JP: 設定ページ

en: start your premium trial
ja_JP: プレミアムの試用を開始

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
ja_JP: 各画像間 %2$d 秒の一時停止で %1$s を最適化します。

en: unknown
ja_JP: 不明

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
ja_JP[0]: %2$d の %1$d を使用した場合、 %3$d 日後に使用率がリセットされます。

en: wp_get_image_editor function is missing
ja_JP: wp_get_image_editor 機能が見つかりません

en: zlib or phar extension missing from PHP
ja_JP: Zlib 拡張か Phar 拡張が PHP にインストールされていません
