RocketGenius - Gravity Forms - en to uk_UA translation catalogue (1624 entries)

en: "%s" indicates required fields
uk_UA: "%s" позначає обов'язкові поля

en: "Select All" Choice
uk_UA: Варіант "Вибрати все"

en: %1$s (ID: %2$s)
uk_UA: %1$s (Ідентифікатор: %2$s)

en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
uk_UA: %1$sДодати до вмісту, що існує:%2$s %3$s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
uk_UA: %1$sСтворити нову:%2$s %3$s

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
uk_UA: %1$sДізнайтеся більше%2$s про короткий код.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
uk_UA: %1$sПереглянути деталі версії %2$s%3$s.

en: %s Settings
uk_UA: %s Налаштування

en: %s ago
uk_UA: %s тому

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
uk_UA[0]: %s form moved to the bin.
uk_UA[1]: %s forms moved to the bin.

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
uk_UA: %s has been successfully uninstalled. It can be reactivated from the %splugins page%s.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
uk_UA: %s перехопив і зараз редагує цей запис.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
uk_UA: %s перехопив і зараз редагує цю форму.

en: %s has taken over and is currently editing.
uk_UA: %s перехопив і зараз редагує цей матеріал.

en: %s is currently editing
uk_UA: %s зараз редагує цей матеріал

en: %s is currently editing this entry
uk_UA: %s зараз редагує цей запис

en: %s is currently editing this form
uk_UA: %s зараз редагує цю форму

en: %s is not a valid feed property
uk_UA: %s - недійсна властивість стрічки

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
uk_UA: %s неможливо запустити, оскільки ваше середовище WordPress не відповідає мінімальним вимогам.

en: %s moved to Trash.
uk_UA: %s moved to Bin.

en: %s permanently deleted.
uk_UA: %s видалено остаточно.

en: %s restored from the Trash.
uk_UA: %s restored from the Bin.

en: %s settings updated.
uk_UA: Налаштування %s оновлені.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
uk_UA: %s видалено. Його можна знову активувати зі %sсторінки плагінів%s.

en: %s%% complete.
uk_UA: %s%% виконано.

en: %s: Checked "%s"
uk_UA: %s: Перевірено "%s"

en: %s: Unchecked "%s"
uk_UA: %s: Неперевірено "%s"

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
uk_UA: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a licence key? %sPurchase one now%s.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
uk_UA: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a licence key? %sPurchase one now%s.

en: (Required)
uk_UA: (Обов'язково)

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
uk_UA: 1 запис відправлений у смітник. %sВідмінити%s

en: 10:00 am
uk_UA: 10:00

en: 10:00 pm
uk_UA: 22:00

en: 10:30 am
uk_UA: 10:30

en: 10:30 pm
uk_UA: 22:30

en: 11:00 am
uk_UA: 11:00

en: 11:00 pm
uk_UA: 23:00

en: 11:30 am
uk_UA: 11:30

en: 11:30 pm
uk_UA: 23:30

en: 12:00 am
uk_UA: 24:00

en: 12:00 pm
uk_UA: 12:00

en: 12:30 am
uk_UA: 00:30

en: 12:30 pm
uk_UA: 12:30

en: 1:00 am
uk_UA: 1:00

en: 1:00 pm
uk_UA: 13:00

en: 1:30 am
uk_UA: 1:30

en: 1:30 pm
uk_UA: 13:30

en: 2:00 am
uk_UA: 2:00

en: 2:00 pm
uk_UA: 14:00

en: 2:30 am
uk_UA: 2:30

en: 2:30 pm
uk_UA: 14:30

en: 3:00 am
uk_UA: 3:00

en: 3:00 pm
uk_UA: 15:00

en: 3:30 am
uk_UA: 3:30

en: 3:30 pm
uk_UA: 15:30

en: 4.7 Stars
uk_UA: 4.7 зірки

en: 4:00 am
uk_UA: 4:00

en: 4:00 pm
uk_UA: 16:00

en: 4:30 am
uk_UA: 4:30

en: 4:30 pm
uk_UA: 16:30

en: 5:00 am
uk_UA: 5:00

en: 5:00 pm
uk_UA: 17:00

en: 5:30 am
uk_UA: 5:30

en: 5:30 pm
uk_UA: 17:30

en: 6:00 am
uk_UA: 6:00

en: 6:00 pm
uk_UA: 18:00

en: 6:30 am
uk_UA: 6:30

en: 6:30 pm
uk_UA: 18:30

en: 7:00 am
uk_UA: 7:00

en: 7:00 pm
uk_UA: 19:00

en: 7:30 am
uk_UA: 7:30

en: 7:30 pm
uk_UA: 19:30

en: 8:00 am
uk_UA: 8:00

en: 8:00 pm
uk_UA: 20:00

en: 8:30 am
uk_UA: 8:30

en: 8:30 pm
uk_UA: 20:30

en: 9:00 am
uk_UA: 9:00

en: 9:00 pm
uk_UA: 21:00

en: 9:30 am
uk_UA: 9:30

en: 9:30 pm
uk_UA: 21:30

en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
uk_UA: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Переглянути деталі версії %2$s плагіна %1$s" href="%3$s">

en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
uk_UA: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Оновити %2$s зараз">

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
uk_UA: <p>Шановний/шановна {Ваше ім'я (перше):1.3} </p><p>Дякуємо за покупку подарункового сертифіката.</p><p>Подарунковий сертифікат на {Сума подарункового сертифікату:9} надішлемо електронною поштою {Ім'я отримувача (перше):3.3} {Ім'я отримувача (останнє):3.6}.</p><p>Незабаром ми надішлемо вам квитанцію про покупку.</p>

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
uk_UA: <p>Ідентифікатор подарункового сертифіката: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Шановний/шановна {Ім'я отримувача (перше):3.3},</p><p>Ми раді надіслати вам цей подарунковий сертифікат на суму {Сума подарункового сертифікату:9} від {Ваше ім'я (перше):1.3} {Ваше прізвище (останнє):1.6}.</p><p>Прочитайте повідомлення від відправника...</p><p><blockquote>{Додайте повідомлення до вашого подарункового сертифікату...:17}</blockquote></p><p>З нетерпінням чекаємо на вас в магазині, щоб обміняти ваш подарунковий сертифікат!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
uk_UA: <p>Привіт {Ім'я (перше):1.3},</p><p>Дякуємо, що залишаєтеся на зв'язку та берете участь у конкурсі. Перевіряйте папку з вхідними листами, оскільки ми зв'яжемося з переможцями електронною поштою.</p><p>Щасти!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
uk_UA: <p>Вітаємо {Ім'я (перше):1.3},</p><p>Дякуємо, що залишаєтеся на зв'язку. Ми отримали ваш запит і зв'яжемося з вами протягом одного робочого дня.</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
uk_UA: <p>Вітаємо {Ім'я (перше):1.3},</p><p>Дякуємо, що зареєструвалися на подію. З нетерпінням чекаємо на вас!</p>

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
uk_UA: <p>Привіт {Ім'я (перше):1.3},</p><p>Дякуємо, що подали заявку. Ми розглянемо її та незабаром зв'яжемося з вами.</p>

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
uk_UA: <strong>Я погоджуюся з умовами та положеннями конкурсу.</strong>

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
uk_UA: <strong>Я погоджуюся з умовами та положеннями.</strong>

en: A donation form for multiple purposes
uk_UA: Форма пожертви для різних цілей

en: A form description goes here
uk_UA: Опис форми знаходиться тут

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
uk_UA: Форма, яка дозволяє вам продавати товари, а вашим клієнтам - платити за допомогою PayPal

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
uk_UA: Форма, яка дозволяє вам продавати товари, а вашим клієнтам - платити за допомогою Stripe

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
uk_UA: Форма, яка дозволяє вам продавати товари, а вашим покупцям - оплачувати їх, використовуючи різні платіжні шлюзи

en: A form that allows your users to enter a contest
uk_UA: Форма, яка дозволяє вашим користувачам брати участь у конкурсі

en: A new blank form
uk_UA: Нова порожня форма

en: A new form
uk_UA: Нова форма

en: A simple and basic contact form with only two fields
uk_UA: Проста базова контактна форма лише з двома полями

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
uk_UA: Для доступу до автоматичних оновлень плагіна та підтримки продуктів необхідний дійсний ліцензійний ключ.

en: API Key successfully updated.
uk_UA: Ключ API успішно оновлено.

en: API Keys
uk_UA: Ключі API

en: About
uk_UA: Про нас

en: About You
uk_UA: Про вас

en: Accept online payments
uk_UA: Приймати онлайн-платежі

en: Accepted file types: %s
uk_UA: Типи файлів, що приймаються: %s

en: Accounting Software
uk_UA: Програмне забезпечення для бухгалтерського обліку

en: Acme Products fulfils all my form needs
uk_UA: Продукти Acme задовольняють усі мої потреби щодо форм

en: Activate License
uk_UA: Активувати ліцензію

en: Active
uk_UA: Активний

en: Active Plugins
uk_UA: Активні плагіни

en: Active Theme
uk_UA: Активна тема

en: Add
uk_UA: Додати

en: Add Another Rule
uk_UA: Додати інше правило

en: Add Block To Page
uk_UA: Додати блок на сторінку

en: Add Bulk Choices
uk_UA: Додати множинний вибір

en: Add Fields
uk_UA: Додати поля

en: Add New
uk_UA: Додати новий

en: Add a %s field to your form.
uk_UA: Додати до форми поле %s.

en: Add a message to your gift certificate...
uk_UA: Напишіть повідомлення до вашого подарункового сертифіката...

en: Add choice
uk_UA: Додати варіант

en: Add to Existing Content
uk_UA: Додати  до вмісту, що існує

en: Add-On Page
uk_UA: Сторінка доповнення

en: Add-On Settings
uk_UA: Налаштування доповнення

en: Add-Ons - Gravity Forms
uk_UA: Доповнення - Gravity Forms

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
uk_UA: Додавання умовної логіки на кнопку надсилання форми може викликати проблеми зі зручністю використання та негативно вплинути на доступність вашої форми. Дізнайтеся більше про умовну логіку кнопки в нашій %1$sдокументації%2$s.

en: Address
uk_UA: Адреса

en: Address (State / Province)
uk_UA: Address (County / State / Province)

en: Address (Zip / Postal Code)
uk_UA: Address (Postal Code / Zip)

en: Address Fields
uk_UA: Поля адреси

en: Address of Recipient
uk_UA: Адреса одержувача

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
uk_UA: Додає до вашої форми поле captcha, що допомагає захистити сайт від спаму та ботів.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
uk_UA: Додає розділювач вмісту у вашу форму, що допомагає організувати групи полів. Це візуальний елемент, він не збирає жодних даних.

en: Admin Label
uk_UA: Адміністраторська мітка

en: Advanced Contact Form
uk_UA: Розширена контактна форма

en: Advanced Options
uk_UA: Додаткові параметри

en: Advertisement
uk_UA: Реклама

en: Advertising
uk_UA: Реклама

en: Afghanistan
uk_UA: Афганістан

en: Africa
uk_UA: Африка

en: Afrikaans
uk_UA: Африканський

en: Agender
uk_UA: Агендер

en: Agriculture
uk_UA: Сільське господарство

en: Ajax error while setting entry property
uk_UA: Помилка Ajax під час налаштування властивості потенційного клієнта

en: Akismet Spam Filter
uk_UA: Спам-фільтр Akismet

en: Albania
uk_UA: Албанія

en: Algeria
uk_UA: Алжир

en: All Categories
uk_UA: Всі категорії

en: All choices are selected.
uk_UA: Усі варіанти позначені як вибрані.

en: All choices are unselected.
uk_UA: Усі варіанти позначені як невибрані.

en: Allow your users to apply for a job
uk_UA: Дозвольте вашим користувачам подати заявку на роботу

en: Allow your users to purchase a gift certificate
uk_UA: Дозволяє вашим користувачам купити подарунковий сертифікат

en: Allowed Files
uk_UA: Дозволені файли

en: Allows a quantity to be specified for product field.
uk_UA: Дозволяє вказати кількість у полі товару.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
uk_UA: Дозволяє додати вартість доставки до загальної суми форми.

en: Allows multi-page forms.
uk_UA: Дозволяє багатосторінкові форми.

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
uk_UA: Allows notification to be sent to different email addresses depending on the values selected in the form.

en: Allows the creation of products in the form.
uk_UA: Дозволяє створювати товари у формі.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
uk_UA: Дозволяє користувачам додавати/видаляти додаткові рядки інформації для поля.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити пароль та підтверджувати його. Пароль буде замаскований краплинами чи зірочками.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
uk_UA: Дозволяє користувачам вибирати категорію для запису, який вони створюють.

en: Allows users to enter a date.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити дату.

en: Allows users to enter a number.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити номер.

en: Allows users to enter a phone number.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити номер телефону.

en: Allows users to enter a physical address.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити фізичну адресу.

en: Allows users to enter a valid email address.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити дійсну адресу електронної пошти.

en: Allows users to enter a website URL.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити URL сайту.

en: Allows users to enter credit card information.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити інформацію про кредитну картку.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
uk_UA: Дозволяє користувачам вводити їхнє ім'я у форматі, який вказали ви.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
uk_UA: Дозволяє користувачам вибирати кілька варіантів, доступних у полі множинного вибору.

en: Allows users to select one option from a list.
uk_UA: Дозволяє користувачам вибирати один варіант з переліку.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
uk_UA: Дозволяє користувачам вибрати поставити один або кілька прапорців.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
uk_UA: Дозволяє користувачам вибирати параметри для товарів, створених в полі товару.

en: Allows users to submit a single line of text.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати один рядок тексту.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати час у вигляді годин та хвилин.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати дані, які потім використовуються як уривок запису.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати дані, які використовуються як значення користувацького поля для запису.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати декілька рядків тексту.

en: Allows users to submit the body content for a post.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати на розгляд вміст тіла запису.

en: Allows users to submit the tags for a post.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати позначки для запису.

en: Allows users to submit the title for a post.
uk_UA: Дозволяє користувачам надсилати заголовок запису.

en: Allows users to upload a file.
uk_UA: Дозволяє користувачам завантажувати файл.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
uk_UA: Дозволяє користувачам завантажувати зображення, додане до медіатеки та галереї для створеного запису.

en: Alternative Text
uk_UA: Альтернативний текст

en: American Samoa
uk_UA: Американське Самоа

en: Amharic
uk_UA: Амхарська

en: An advanced contact form.
uk_UA: Розширена контактна форма.

en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
uk_UA: Порожня мітка порушує %1$sWCAG%2$s. Будь ласка, використайте описовий текст для вашої мітки. Щоб приховати мітку, використайте налаштування "Видимість мітки поля".

en: An error occurred while saving the form.
uk_UA: Під час збереження форми сталася помилка.

en: An example of reCAPTCHA
uk_UA: Приклад reCAPTCHA

en: An outdated add-on or custom code is attempting to access the %1$s table which is not valid in this version of Gravity Forms. Update your add-ons and custom code to prevent loss of form data. Further details: %2$s
uk_UA: Застаріле доповнення чи користувацький код намагається отримати доступ до таблиці %1$s,  яка не 
    є дійсною в цій версії Gravity Forms. Оновіть доповнення та користувацький код, щоб запобігти втраті даних форми. Детальна інформація: %2$s

en: Angola
uk_UA: Ангола

en: Anguilla
uk_UA: Ангілья

en: Another Amazing Product
uk_UA: Ще один чудовий товар

en: Answer A
uk_UA: Відповідь A

en: Answer B
uk_UA: Відповідь B

en: Answer C
uk_UA: Відповідь C

en: Anti Spam Services
uk_UA: Послуги захисту від спаму

en: Antigua and Barbuda
uk_UA: Антигуа і Барбуда

en: Appearance
uk_UA: Вигляд

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apr
uk_UA: Кві

en: April
uk_UA: Квітня

en: Arabic
uk_UA: Арабський

en: Are you sure you want to remove this item?
uk_UA: Ви дійсно хочете видалити цей елемент?

en: Argentina
uk_UA: Аргентина

en: Armenia
uk_UA: Вірменія

en: Armenian
uk_UA: Вірменська

en: Aruba
uk_UA: Аруба

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
uk_UA: Оскільки цей сайт не підтримує фонові завдання, процес оновлення займе більше часу, ніж зазвичай. Статус змінюватиметься рідше.

en: Asia
uk_UA: Азія

en: Asterisk: *
uk_UA: Зірочка: *

en: Attach uploaded fields to notification
uk_UA: Додати завантажені поля до сповіщення

en: Aug
uk_UA: Сер

en: August
uk_UA: Серпня

en: Australia
uk_UA: Австралія

en: Austria
uk_UA: Австрія

en: Authentication ( API version 1 )
uk_UA: Автентифікація ( API версії 1 )

en: Authentication ( API version 2 )
uk_UA: Автентифікація ( API версії 2 )

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
uk_UA: Authorisation has been voided. Transaction Id: %s

en: Authorized
uk_UA: Авторизовано

en: Auto
uk_UA: Авто

en: Auto-Formatting
uk_UA: Автоформатування

en: Auto-updates unavailable.
uk_UA: Автооновлення недоступні.

en: Autocomplete Attribute
uk_UA: Атрибут автозаповнення

en: Autocomplete Attribute:
uk_UA: Атрибут автозаповнювання:

en: Automatic Background Updates
uk_UA: Автоматичні фонові оновлення

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
uk_UA: Автоматичну фонову міграцію вимкнено, але базу даних потрібно оновити до версії %s. %s

en: Azerbaijan
uk_UA: Азербайджан

en: Azerbaijani
uk_UA: Азербайджанська

en: Back
uk_UA: Назад

en: Back To Dashboard
uk_UA: Повернутися до майстерні

en: Background Color
uk_UA: Фоновий колір

en: Background tasks
uk_UA: Фонові завдання

en: Background updates
uk_UA: Фонові оновлення

en: Badge Position
uk_UA: Позиція бейджа

en: Bahrain
uk_UA: Бахрейн

en: Bangladesh
uk_UA: Бангладеш

en: Banking
uk_UA: Банківські послуги

en: Barbados
uk_UA: Барбадос

en: Basque
uk_UA: Баскська

en: Belarus
uk_UA: Білорусь

en: Belgium
uk_UA: Бельгія

en: Benin
uk_UA: Бенін

en: Best Time To Call You
uk_UA: Найзручніший час, коли вам можна зателефонувати

en: Best Time to Call You
uk_UA: Найкращий час, щоб зателефонувати вам

en: Bhutan
uk_UA: Бутан

en: Billing Address
uk_UA: Платіжна адреса

en: Blank Form
uk_UA: Порожня форма

en: Blog
uk_UA: Блог

en: Blue
uk_UA: Сині

en: Body
uk_UA: Тіло

en: Bolivia
uk_UA: Болівія

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
uk_UA: Карибські Нідерланди

en: Bosnia and Herzegovina
uk_UA: Боснія і Герцоговина

en: Botswana
uk_UA: Ботсвана

en: Bottom Left
uk_UA: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk_UA: Внизу праворуч

en: Bouvet Island
uk_UA: Острів Буве

en: Brazil
uk_UA: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk_UA: Британська територія Індійського океану

en: Browser Icon
uk_UA: Іконка браузера

en: Browser details
uk_UA: Деталі браузера

en: Brunei Darussalam
uk_UA: Бруней Даруссалам

en: Build custom business solutions
uk_UA: Створюйте індивідуальні бізнес-рішення

en: Bulgaria
uk_UA: Болгарія

en: Bulgarian
uk_UA: Болгарський

en: Burkina Faso
uk_UA: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk_UA: Бурунді

en: Buy Now
uk_UA: Придбати зараз

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
uk_UA: Після вибору цієї опції до цього поля буде застосовано jQuery-скрипт %s, який надає можливості пошуку у випадних полях і більш зручний інтерфейс для полів з декількома випадними списками.

en: CAPTCHA Badge Position
uk_UA: Розташування бейджа CAPTCHA

en: CSS Targeting Examples
uk_UA: Приклади CSS-таргетингу

en: Cabo Verde
uk_UA: Кабо-Верде

en: Cambodia
uk_UA: Камбоджа

en: Cameroon
uk_UA: Камерун

en: Canada
uk_UA: Канада

en: Canceled
uk_UA: Cancelled

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
uk_UA: Неможливо надіслати електронного листа, оскільки адреса відправника недійсна.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
uk_UA: Неможливо надіслати лист, оскільки адреса одержувача недійсна.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
uk_UA: Неможливо надіслати електронного листа, оскільки немає ТЕМИ та ТЕКСТУ повідомлення.

en: Caption
uk_UA: Підпис

en: Carbon Copy Addresses
uk_UA: Адреси Carbon Copy

en: Catalan
uk_UA: Каталонський

en: Category
uk_UA: Категорія

en: Cayman Islands
uk_UA: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk_UA: Центральноафриканська Республіка

en: Chad
uk_UA: Чад

en: Change options related to the form editor.
uk_UA: Змінити параметри, пов'язані з редактором форм.

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
uk_UA: Позначте цей параметр, якщо ви хочете, щоб дані з цієї форми були враховані при експорті або видаленні персональних даних на цьому сайті.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
uk_UA: Позначте цей параметр, щоб запобігти запису IP під час надсилання форми.

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
uk_UA: Позначте параметр, щоб додати перемикач видимості пароля, який вводить користувач.

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
uk_UA: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
uk_UA: Check this box to prevent the County field from being displayed in the form.

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
uk_UA: Check this box to prevent the County/State/Region from being displayed in the form.

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
uk_UA: Позначте цей параметр, щоб додати варіант "Вибрати все" перед варіантами вибору. Це дозволить користувачам вибрати всі варіанти одним натисканням.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
uk_UA: Позначте цей параметр, щоб увімкнути стару розмітку Gravity Forms. Це ускладнить доступ до вашої форми.

en: Checkbox Label
uk_UA: Заголовок прапорця

en: Checkbox Text
uk_UA: Текст прапорця

en: Checked
uk_UA: Перевірено

en: Checking License
uk_UA: Перевірка ліцензії

en: Chile
uk_UA: Чилі

en: China
uk_UA: Китай

en: Chinese (Hong Kong)
uk_UA: Китайська (Гонконг)

en: Chinese (Simplified)
uk_UA: Китайський (спрощений)

en: Chinese (Traditional)
uk_UA: Китайський (традиційний)

en: Choose how much you would like to donate.
uk_UA: Виберіть суму, яку б ви хотіли пожертвувати.

en: Christmas Island
uk_UA: Острів Різдва

en: City
uk_UA: Місто

en: Clear
uk_UA: Очистити

en: Clearance
uk_UA: Прибирання

en: Clerical/Accounting
uk_UA: Канцелярські/Бухгалтерські послуги

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
uk_UA: Натисніть або потягніть блок Gravity Forms на сторінку, щоб вставити форму, яку ви вибрали. %1$sДізнатися більше.%2$s

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
uk_UA: Натисніть кнопку вибору файлу, щоб завантажити файл експорту Gravity Forms з вашого комп'ютера. Переконайтеся, що ваш файл має розширення .json, і що він був створений інструментом експорту Gravity Forms.

en: Click to upload
uk_UA: Натисніть, щоб завантажити

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Close button
uk_UA: Кнопка "Закрити"

en: Close this dialog and return to form editor.
uk_UA: Закрити діалог та повернутися до редактора форм.

en: Close.
uk_UA: Закрити.

en: Cocos Islands
uk_UA: Кокосові острови

en: Colombia
uk_UA: Колумбія

en: Column
uk_UA: Колонка

en: Columns
uk_UA: Колонки

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Comoros
uk_UA: Коморські Острови

en: Compact View
uk_UA: Компактний перегляд

en: Company Website
uk_UA: Сайт компанії

en: Competition Terms and Conditions
uk_UA: Умови та положення конкурсу

en: Completed
uk_UA: Завершений

en: Conditional Logic
uk_UA: Умовна логіка

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
uk_UA: Умовна логіка дозволяє змінювати те, що бачить користувач, залежно від обраних ним полів.

en: Configure
uk_UA: Налаштувати

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
uk_UA: Налаштуйте Gravity Forms так, щоб вони працювали так, як вам потрібно.

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
uk_UA: Налаштуйте ключ API нижче, щоб використовувати REST API версії 1. Крім того, ви можете використовувати автентифікацію за допомогою файлів cookie, яка підтримується для зареєстрованих користувачів. Щоб отримати додаткову інформацію, %sвідвідайте нашу документацію%s.

en: Confirm Password
uk_UA: Підтвердіть пароль

en: Confirmation Settings
uk_UA: Налаштування підтвердження

en: Confirmation not found
uk_UA: Підтвердження не знайдено

en: Congo
uk_UA: Конго

en: Consent
uk_UA: Згода

en: Construction
uk_UA: Будівництво

en: Consumer Key
uk_UA: Ключ споживача

en: Consumer Secret
uk_UA: Секрет споживача

en: Consumer key is invalid.
uk_UA: Ключ споживача недійсний.

en: Consumer secret is invalid.
uk_UA: Секрет споживача недійсний.

en: Contact Details
uk_UA: Деталі контакту

en: Contact Form
uk_UA: Контактна форма

en: Contest Entry Form
uk_UA: Форма заявки на участь у конкурсі

en: Conversational Form
uk_UA: Форма бесіди

en: Cook Islands
uk_UA: Острови Кука

en: Copied
uk_UA: Скопійовано

en: Copy Shortcode
uk_UA: Копіювати короткий код

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
uk_UA: Скопіюйте та вставте короткий код у конструктор сторінок.

en: Country
uk_UA: Країна

[ctx: Country]
en: Georgia
uk_UA: Грузія

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk_UA: Південна Джорджія та Південні Сендвічські острови

en: Create
uk_UA: Створити

en: Create Blank Form
uk_UA: Створити порожню форму

en: Create Forms
uk_UA: Створити форми

en: Create New
uk_UA: Створити нову

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
uk_UA: Створіть ключ API нижче, щоб використовувати REST API версії 2. Крім того, ви можете використовувати автентифікацію за допомогою файлів cookie, яка підтримується для зареєстрованих користувачів. Щоб отримати додаткову інформацію, %sвідвідайте нашу документацію%s.

en: Create an entry and mark it as spam
uk_UA: Створіть запис та позначте його як спам

en: Create surveys and quizzes
uk_UA: Створюйте опитування та вікторини

en: Created By
uk_UA: Створено

en: Creating Form
uk_UA: Створення форми

en: Creatives
uk_UA: Творчість

en: Croatia
uk_UA: Хорватія

en: Croatian
uk_UA: Хорватський

en: Cuba
uk_UA: Куба

en: Curaçao
uk_UA: Кюрасао

en: Current Status: %s
uk_UA: Поточний статус: %s

en: Current status: %s
uk_UA: Поточний статус: %s

en: Custom
uk_UA: Довільний

en: Custom Form
uk_UA: Користувацька форма

en: Custom Required Indicator
uk_UA: Обов'язковий користувацький індикатор

en: Custom settings
uk_UA: Користувацькі налаштування

en: Custom:
uk_UA: Користувацький:

en: Customer Service Form
uk_UA: Форма обслуговування клієнтів

en: Customize Fields
uk_UA: Customise Fields

en: Cyprus
uk_UA: Кіпр

en: Czech
uk_UA: Чеський

en: Czechia
uk_UA: Чехія

en: DD dash MM dash YYYY
uk_UA: ДД тире ММ тире РРРР

en: DD dot MM dot YYYY
uk_UA: ДД крапка ММ крапка РРРР

en: DD slash MM slash YYYY
uk_UA: ДД скісна риска ММ скісна риска РРРР

en: Daily
uk_UA: Щодня

en: Danish
uk_UA: Данський

en: Dark
uk_UA: Темний

en: Data Collection
uk_UA: Збір даних

en: Database
uk_UA: База даних

en: Database Management System
uk_UA: Система управління базами даних

en: Database Server
uk_UA: Сервер бази даних

en: Date
uk_UA: Дата

en: Date Format
uk_UA: Формат дати

en: Date Format Placement
uk_UA: Розташування формату дати

en: Date Updated
uk_UA: Дату оновлено

en: Date and Time
uk_UA: Дата та час

en: Date must not include HTML tags.
uk_UA: Дата не повинна містити позначок HTML.

en: Dates
uk_UA: Дати

en: Day
uk_UA: День

en: Days Left
uk_UA: Днів залишилося

en: Dec
uk_UA: Гру

en: December
uk_UA: Грудня

en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: Default Currency
uk_UA: Валюта за замовчуванням

en: Default Form Theme
uk_UA: Тема форми за замовчуванням

en: Default Province
uk_UA: Default State

en: Default State
uk_UA: Default County

en: Default Theme
uk_UA: Тема за замовчуванням

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
uk_UA: Визначте варіанти вибору для цього поля. Якщо тип поля це підтримує, ви також зможете вибрати варіант(и) вибору за замовчуванням ліворуч від варіанту вибору.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
uk_UA: Визначте варіанти для цього поля. Якщо тип поля підтримує це, ви також зможете вибрати варіант(и) за замовчуванням за допомогою прапорців чи перемикачів ліворуч від варіанта.

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Delete Entries
uk_UA: Видалити записи

en: Delete Forms
uk_UA: Видалити форми

en: Delete Permanently
uk_UA: Видалити остаточно

en: Delete choice
uk_UA: Видалити варіант

en: Delete entries permanently automatically
uk_UA: Автоматичне видалення записів назавжди

en: Delete permanently
uk_UA: Видалити остаточно

en: Denmark
uk_UA: Данія

en: Description
uk_UA: Опис

en: Disable CSS
uk_UA: Вимкнути CSS

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Discover the Gravity Forms API
uk_UA: Відкрийте для себе API для Gravity Forms

en: Dismiss notification
uk_UA: Відхилити сповіщення

en: Display option to use the values submitted in different field
uk_UA: Display option to use the values submitted in a different field

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
uk_UA: Не закривайте сторінку й не переходьте з неї, поки оновлення не буде завершено на 100%.

en: Do not create an entry
uk_UA: Не створювати запис

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
uk_UA: У вас є запитання, які б ви хотіли поставити нашим доповідачам?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
uk_UA: Ви використовуєте продукти Acme Products для продажу товарів та послуг?

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
uk_UA: Хочете інтегрувати ваші форми з будь-яким з цих сервісів?

en: Does not expire
uk_UA: Термін дії не закінчився

en: Domestic Partnership
uk_UA: Внутрішнє партнерство

en: Dominican Republic
uk_UA: Домініканська Республіка

en: Donation Amount
uk_UA: Сума пожертви

en: Donation Form
uk_UA: Форма пожертви

en: Download Export File
uk_UA: Завантажити файл експорту

en: Dr.
uk_UA: Dr

en: Draft
uk_UA: Чернетка

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
uk_UA: Чернетки форм (Зберегти та продовжити пізніше)

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
uk_UA: Перетягніть поле ліворуч, щоб почати створення форми, а потім почніть її налаштування.

en: Dropdown menu button
uk_UA: Кнопка меню з випадним списком

en: Duplicate
uk_UA: Дублювати

en: Early Afternoon
uk_UA: Раннє пообіддя

en: Early Bird Ticket
uk_UA: Квиток для ранньої пташки

en: Early Evening
uk_UA: Ранній вечір

en: Ecuador
uk_UA: Еквадор

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit Choices
uk_UA: Редагувати варіанти вибору

en: Edit Entries
uk_UA: Редагувати записи

en: Edit Entry Notes
uk_UA: Редагувати примітки до записів

en: Edit Forms
uk_UA: Редагувати форми

en: Edit Forms with Ease in Gravity Forms 2.8!
uk_UA: Легко редагуйте форми в Gravity Forms 2.8!

en: Edit Plugin Settings
uk_UA: Редагувати налаштування плагіна

en: Edit Post
uk_UA: Редагувати запис

en: Editor
uk_UA: Редактор

en: Editor Preferences
uk_UA: Налаштування редактора

en: Education
uk_UA: Освіта

en: Egypt
uk_UA: Єгипет

en: El Salvador
uk_UA: Сальвадор

en: Email Address
uk_UA: Адреса електронної пошти

en: Email Marketing Platform
uk_UA: Платформа для Email-маркетингу

en: Email of Recipient
uk_UA: Електронна адреса одержувача

en: Embed
uk_UA: Вставка

en: Embed Form
uk_UA: Вбудована форма

en: Employer
uk_UA: Роботодавець

en: Employment Application Form
uk_UA: Форма заявки на працевлаштування

en: Empty (no choices selected)
uk_UA: Порожній (не вибрано варіантів)

en: Empty Trash
uk_UA: Очистити кошик

en: Enable
uk_UA: Увімкнути

en: Enable "Select All" choice
uk_UA: Увімкнути варіант "Вибрати все"

en: Enable Ajax
uk_UA: Увімкнути Ajax

en: Enable Akismet Integration
uk_UA: Увімкнути інтеграцію Akismet

en: Enable Autocomplete
uk_UA: Увімкнути автозаповнення

en: Enable Automatic Background Updates
uk_UA: Увімкнути автоматичні фонові оновлення

en: Enable Data Collection
uk_UA: Увімкнути збір даних

en: Enable Logging
uk_UA: Увімкнути журналювання

en: Enable Password Visibility Toggle
uk_UA: Увімкнути перемикання видимості пароля

en: Enable Personal Data Tools
uk_UA: Увімкнути інструменти персональних даних

en: Enable Submit Button Conditional Logic
uk_UA: Увімкнути умовну логіку кнопки "Надіслати"

en: Enable Toolbar Menu
uk_UA: Увімкнути меню панелі інструментів

en: Enable automatic updates
uk_UA: Увімкнути автоматичні оновлення

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
uk_UA: Увімкніть для журналювання Gravity Forms. Журналювання дозволяє легко налагодити внутрішню роботу Gravity Forms і вирішити будь-які можливі проблеми.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
uk_UA: Увімкнути інтеграцію з інструментами WordPress для експортування та видалення особистих даних.

en: Enable legacy markup
uk_UA: Увімкнути стару розмітку

en: Enable logging and log all messages
uk_UA: Увімкнути журналювання та записувати всі повідомлення

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
uk_UA: Увімкніть цей параметр, щоб виводити CSS форми за замовчуванням. Вимкніть його, якщо ви плануєте створити власний CSS у дочірній темі. Примітка: після Gravity Forms 2.8 цей параметр більше не буде відображатися на сторінці налаштувань. Якщо ви ввімкнули його раніше, вам потрібно буде скористатися фільтром %sgform_disable_css%s, щоб вимкнути його.

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
uk_UA: Увімкніть, щоб дозволити Gravity Forms завантажувати та встановлювати виправлення помилок та оновлення безпеки автоматично у фоновому режимі. Потрібен дійсний ліцензійний ключ.

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
uk_UA: Увімкнути відображення меню форм у верхній панелі інструментів WordPress. У меню форм буде показано десять форм, нещодавно відкритих у редакторі форм.

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
uk_UA: Увімкнути, щоб запобігти друку сторонніх скриптів і стилів на сторінках адміністратора Gravity Forms, зменшуючи конфлікти з іншими плагінами і темами.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
uk_UA: Увімкнути, щоб показати зведення з переліком помилок перевірки у верхній частині форми.

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: End
uk_UA: Кінець

en: End Paging
uk_UA: Закінчити розбиття на сторінки

en: End of the form
uk_UA: Кінець форми

en: End of the last row
uk_UA: Кінець останнього рядка

en: Enter %s Name
uk_UA: Введіть ім'я %s

en: Enter License Key
uk_UA: Введіть ліцензійний ключ

en: Enter Your License Key
uk_UA: Enter Your Licence Key

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
uk_UA: Введіть через кому список адрес електронної пошти, на які ви хочете отримати CC листа-повідомлення.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
uk_UA: Введіть назву стрічки, щоб однозначно ідентифікувати це налаштування.

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
uk_UA: Введіть авторизовану адресу електронної пошти, з якої слід надсилати сповіщення. Щоб уникнути проблем з доставкою, завжди використовуйте домен сайту в адресі відправника.

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
uk_UA: Введіть тут текст угоди про згоду. Поле згоди буде зберігати цей текст угоди разом із записом у формі, щоб відстежувати, на що користувач погодився.

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
uk_UA: Візьміть участь у нашому конкурсі сьогодні, щоб отримати шанс на перемогу...

en: Enter the form title
uk_UA: Введіть назву форми

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
uk_UA: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from the available name fields.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
uk_UA: Enter your Gravity Forms Licence Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
uk_UA: Уведіть вашу електронну адресу, якщо хочете отримати посилання на електронну пошту.

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
uk_UA: Введіть ваш ліцензійний ключ нижче, щоб увімкнути Gravity Forms.

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
uk_UA: Enter your reCAPTCHA Secret Key. If you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
uk_UA: Enter your reCAPTCHA Site Key. If you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.

en: Enter your reCAPTCHA site and secret keys in the %sreCAPTCHA Settings%s.
uk_UA: Введіть reCAPTCHA та секретні ключі в %sналаштуваннях reCAPTCHA%s.

en: Enter!
uk_UA: Взяти участь!

en: Enterprise
uk_UA: Підприємство

en: Entertainment
uk_UA: Розваги

en: Entries - Gravity Forms
uk_UA: Записи - Gravity Forms

en: Entry Id
uk_UA: Entry ID

en: Entry Meta
uk_UA: Метадані запису

en: Entry Properties
uk_UA: Властивості запису

en: Entry details migrated.
uk_UA: Деталі записів переміщено.

en: Equatorial Guinea
uk_UA: Екваторіальна Гвінея

en: Erase
uk_UA: Видалити

en: Eritrea
uk_UA: Еритрея

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Error Migrating Entry Details: %s
uk_UA: Помилка переміщення деталей записів: %s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
uk_UA: Помилка переміщення заголовків записів: %s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
uk_UA: Помилка переміщення метаданих записів: %s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
uk_UA: Помилка Міграція незавершених записів: %s

en: Error retrieving notes.
uk_UA: Помилка отримання приміток.

en: Error while saving calculation field values: %s
uk_UA: Помилка під час збереження обчислення значень полів: %s

en: Error while saving field values: %s
uk_UA: Помилка під час збереження значень полів: %s

en: Error while saving total field values: %s
uk_UA: Помилка під час збереження сумарних значень полів: %s

en: Estonia
uk_UA: Естонія

en: Estonian
uk_UA: Естонський

en: Eswatini
uk_UA: Есватіні

en: Ethiopia
uk_UA: Ефіопія

en: Europe
uk_UA: Європа

en: Event Details
uk_UA: Інформація про захід

en: Event Registration Form
uk_UA: Форма реєстрації на захід

en: Expand the Choices window
uk_UA: Розширити вікно "Вибір"

en: Expired On
uk_UA: Закінчився

en: Expires On
uk_UA: Закінчується

en: Explore Form Templates
uk_UA: Переглянути шаблони форм

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Exporting and Erasing Data
uk_UA: Експортування та видалення даних

en: Express Shipping
uk_UA: Експрес-доставка

en: Extra Large
uk_UA: Дуже великий

en: Facilities Maintenance
uk_UA: Обслуговування приміщень

en: Failed
uk_UA: Невдало

en: Failed Honeypot Validation.
uk_UA: Перевірка Honeypot не вдалася.

en: Falkland Islands
uk_UA: Фолклендські острови

en: Faroe Islands
uk_UA: Фарерські острови

en: Fashion
uk_UA: Мода

en: Feature Disabled
uk_UA: Функція вимкнена

en: Feb
uk_UA: Лют

en: February
uk_UA: Лютого

en: Feed meta should be an associative array or JSON
uk_UA: Метадані стрічки мають являти собою асоціативний масив або JSON

en: Feed updated successfully
uk_UA: Стрічка успішно оновлена

en: Fencing
uk_UA: Загороджувальні споруди

en: Field
uk_UA: Поле

en: Field Settings
uk_UA: Налаштування поля

en: Field Type
uk_UA: Тип поля

en: Field could not be rendered.
uk_UA: Поле неможливо відобразити.

en: Field does not support validation.
uk_UA: Поле не підтримує перевірку.

en: Field not found.
uk_UA: Поле не знайдено.

en: Fiji
uk_UA: Фіджі

en: File
uk_UA: Файл

en: Filipino
uk_UA: Філіппінський

en: Fill Container
uk_UA: Заповнити контейнер

en: Finance
uk_UA: Фінанси

en: Finished
uk_UA: Завершено

en: Finland
uk_UA: Фінляндія

en: Finnish
uk_UA: Фінський

en: First Name
uk_UA: Ім'я

en: Font Color
uk_UA: Font Colour

en: Force the migration manually
uk_UA: Примусово запустити міграцію вручну

en: Force the upgrade
uk_UA: Оновити примусово

en: Form
uk_UA: Форма

en: Form Editor Compact View
uk_UA: Редактор форм Компактний вигляд

en: Form ID: %s
uk_UA: Ідентифікатор форми: %s

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
uk_UA: Ідентифікатор форми та ідентифікатор запису - обов'язкові параметри.

[ctx: Form List]
en: Active
uk_UA: Активний

[ctx: Form List]
en: Trash
uk_UA: Видалити

en: Form Preview - Gravity Forms
uk_UA: Попередній перегляд форми - Gravity Forms

en: Form Template Library: Contest Entry Form
uk_UA: Бібліотека шаблонів форм: Форма заявки на участь в конкурсі

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
uk_UA: Бібліотека шаблонів форм: Форма підписки на розсилку

en: Form Title
uk_UA: Заголовок форми

en: Form Updated
uk_UA: Форма оновлена

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
uk_UA: Налаштування кнопки форми тепер знаходяться в редакторі форм! Щоб змінити налаштування кнопки, перейдіть в редактор форм та натисніть кнопку "Надіслати".

en: Form entries must be retained for at least one day.
uk_UA: Записи форми необхідно зберігати мінімум один день.

en: Form moved to the trash.
uk_UA: Form moved to the bin.

en: Form not found.
uk_UA: Форма не знайдена.

en: Form was updated successfully.
uk_UA: Форма була успішно оновлена.

en: Forms - Gravity Forms
uk_UA: Форми - Gravity Forms

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
uk_UA: Форми неможливо імпортувати. Будь ласка, перевірте, що ваші файли мають розширення .json і були створені інструментом %sЕкспорту форм Gravity Forms%s.

en: Forms migrated.
uk_UA: Форми переміщені.

en: France
uk_UA: Франція

en: Free Trial
uk_UA: Безкоштовний пробний період

en: French Guiana
uk_UA: Французька Ґвіана

en: French Polynesia
uk_UA: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk_UA: Французькі Південні Території

en: Frequency
uk_UA: Частота

en: Full
uk_UA: Повний

en: Full Address
uk_UA: Повна адреса

en: Full Name
uk_UA: Повне ім'я

en: Full Size
uk_UA: Повний розмір

en: Full Size - Centered
uk_UA: Full Size - Centred

en: Full Width
uk_UA: На всю ширину

en: G2 logo
uk_UA: Логотип G2

en: GF Add-Ons
uk_UA: Доповнення GF

en: Gabon
uk_UA: Габон

en: Galician
uk_UA: Галісійський

en: Gambia
uk_UA: Гамбія

en: General
uk_UA: Загальне

en: Georgian
uk_UA: Грузинська

en: Germany
uk_UA: Німеччина

en: Get 20% Off Gravity Forms!
uk_UA: Отримати 20% знижку на Gravity Forms!

en: Get Started
uk_UA: Початок роботи

en: Get feedback about your product using a survey form
uk_UA: Отримайте відгук про ваш товар за допомогою форми опитування

en: Get started with a new form
uk_UA: Розпочати роботу з новою формою

en: Get the Discount
uk_UA: Отримати знижку

en: Get your reCAPTCHA Keys.
uk_UA: Отримайте ключі reCAPTCHA.

en: Ghana
uk_UA: Гана

en: Gibraltar
uk_UA: Гібралтар

en: Gift Certificate Amount
uk_UA: Сума подарункового сертифіката

en: Gift Certificate Form
uk_UA: Форма подарункового сертифіката

en: Gift Certificate Order Form
uk_UA: Форма замовлення подарункового сертифіката

en: Global Settings
uk_UA: Загальні налаштування

en: Good
uk_UA: Добре

en: Gradient: Blues
uk_UA: Градієнт: Відтінки синього

en: Gradient: Rainbow
uk_UA: Градієнт: Веселка

en: Gradient: Spring
uk_UA: Градієнт: Весна

en: Gravity Forms 2.5 Theme
uk_UA: Тема Gravity Forms 2.5

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
uk_UA: Gravity Forms API. Використовуйте ключ споживача в полі імені користувача, а секрет споживача - в полі для пароля.

en: Gravity Forms Add-Ons
uk_UA: Доповнення Gravity Forms

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
uk_UA: Gravity Forms успішно імпортував %d %s

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
uk_UA: Gravity Forms інтегрується з reCAPTCHA, безкоштовним сервісом CAPTCHA, який використовує передовий механізм аналізу ризиків та адаптивні виклики, щоб утримати автоматизоване програмне забезпечення від зловмисних дій на вашому сайті.

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
uk_UA: Зараз Gravity Forms оновлюють базу даних для версії %1$s. Для сайтів з великою кількістю записів це може тривати довго. Для отримання детальної інформації відвідайте сторінку %2$sСтатус системи%3$s.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
uk_UA: Зараз журналювання Gravity Forms увімкнене.

en: Gray
uk_UA: Сірий

en: Greece
uk_UA: Греція

en: Greek
uk_UA: Грецький

en: Green
uk_UA: Зелений

en: Greenland
uk_UA: Гренландія

en: Grenada
uk_UA: Гренада

en: Ground Maintenance
uk_UA: Догляд за землею

en: Guadeloupe
uk_UA: Гваделупа

en: Guam
uk_UA: Гуам

en: Guatemala
uk_UA: Гватемала

en: Guernsey
uk_UA: Гуернсі

en: Guinea
uk_UA: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk_UA: Гвінея-Біссау

en: Haiti
uk_UA: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk_UA: Острів Херд і острови Макдональд

en: Hebrew
uk_UA: Іврит

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Help - Gravity Forms
uk_UA: Допомога - Gravity Forms

en: Help Make Gravity Forms Better!
uk_UA: Допоможіть покращити Gravity Forms!

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
uk_UA: Допоможіть нам надавати допомогу та підтримку вразливим дорослим.

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
uk_UA: Допомагає користувачам запитувати ціну на певну послугу або товар, який ви продаєте на сайті

en: Helps your users register to a webinar
uk_UA: Допомагає вашим користувачам зареєструватися на вебінар

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
uk_UA: Вітаємо {Ім'я (перше):1.3}. Ми отримали від вас наступну інформацію і відповімо на ваш запит якомога швидше.

en: Hide
uk_UA: Сховати

en: Hide Field Label
uk_UA: Приховати заголовок поля

en: Hide Password
uk_UA: Приховати пароль

en: Hide Province Field
uk_UA: Hide State Field

en: Hide State Field
uk_UA: Hide County Field

en: Hide State/Province/Region
uk_UA: Hide County/State/Region

en: Hide license information
uk_UA: Приховати ліцензійну інформацію

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
uk_UA: Приховування мітки може ускладнити заповнення форми користувачами. Будь ласка, залишайте мітку видимою, щоб покращити доступність вашої форми.

en: Hindi
uk_UA: Хінді

en: Hmmm, you seem to be using an unsupported browser. To get the most out of the Gravity Forms editing experience you’ll need to switch to a supported browser.
uk_UA: Гм, здається, ви використовуєте непідтримуваний браузер. Щоб отримати максимум від редагування Gravity Forms, вам потрібно перейти на підтримуваний браузер.

en: Holy See
uk_UA: Святий Престол

en: Home URL
uk_UA: Адреса WordPress

en: Honduras
uk_UA: Гондурас

en: Honeypot Spam Filter
uk_UA: Спам-фільтр Honeypot

en: Hospitality
uk_UA: Гостинність

en: Hour
uk_UA: Година

en: Hours
uk_UA: Години

en: Hours You Are Available for Work
uk_UA: Години, коли ви можете працювати

en: How Can We Reach You?
uk_UA: Як ми можемо зв'язатися з вами?

en: How can we help you?
uk_UA: Чим ми можемо допомогти?

en: How could Acme Products be improved?
uk_UA: Як можна покращити продукти Acme?

en: How did you hear about this event?
uk_UA: Як ви дізналися про подію?

en: How did you hear about this webinar?
uk_UA: Як ви дізналися про цей вебінар?

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
uk_UA: На скількох сайтах у вас встановлений Acme Products?

en: How would you best describe your website?
uk_UA: Як би ви найкраще описали свій сайт?

en: How would you like the gift certificate delivered?
uk_UA: Як ви хочете надіслати подарунковий сертифікат?

en: Hungarian
uk_UA: Угорський

en: Hungary
uk_UA: Угорщина

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
uk_UA: Я погоджуюся на обробку та зберігання моїх даних та на отримання маркетингових повідомлень від Gravity Forms.

en: I agree to the privacy policy.
uk_UA: Я погоджуюся з політикою конфіденційності.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
uk_UA: Я погоджуюся з обробкою та зберіганням моїх даних на цьому сайті.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
uk_UA: Я погоджуюся з обробкою та зберіганням моїх даних на цьому сайті. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Політика конфіденційності</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Вам потрібно поставити галочку.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
uk_UA: Я погоджуюся з обробкою та зберіганням моїх даних на цьому сайті. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Політика конфіденційності</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Вам потрібно поставити галочку.">*</abbr>

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
uk_UA: Я усвідомлюю та приймаю ризик, пов'язаний з вимкненням фонових оновлень.

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
uk_UA: Я усвідомлюю ризики ненадання дійсного ліцензійного ключа.

en: ID:
uk_UA: Ідентифікатор:

en: ID: %s
uk_UA: Ідентифікатор: %s

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
uk_UA: ВАЖЛИВО: Оскільки це велике оновлення, ми наполегливо рекомендуємо створити резервну копію вашого сайту перед оновленням.

en: IT/Technical
uk_UA: IT/Технічний

en: Iceland
uk_UA: Ісландія

en: Icelandic
uk_UA: Ісландський

en: Icon of a database
uk_UA: Іконка бази даних

en: Icon of color swatches
uk_UA: Іконка зразків кольорів

en: Identification
uk_UA: Ідентифікація

en: Identification Field
uk_UA: Поле ідентифікації

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
uk_UA: Якщо немає дійсного url зображення, буде використано кнопку надсилання лише в текстовому виді.

en: If the honeypot flags a submission as spam:
uk_UA: Якщо honeypot позначає відправку як спам:

en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
uk_UA: Якщо ви продовжуєте стикатися з цією помилкою, ви можете %1$sекспортувати вашу форму%2$s, щоб включити її у свій запит до служби підтримки. Ви також можете вимкнути збереження AJAX для цієї форми. %3$sДізнатися більше%4$s.

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
uk_UA: Якщо у вас зараз відкрита заявка в службу підтримки, будь ласка, не вимикайте журналювання до тих пір, поки служба підтримки не перегляне ваші журнали.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
uk_UA: If you don't enter a valid licence key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
uk_UA: Якщо вам сподобався перший товар, вам сподобається і цей. Не проґавте, замовляйте, поки є в наявності.

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
uk_UA: Якщо ви хочете бути в курсі того, що відбувається в блогу, підпишіться на нашу розсилку!

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
uk_UA: Якщо ви встановлюєте Gravity Forms для клієнта, увімкніть цей параметр, щоб приховати ліцензійну інформацію.

en: Image
uk_UA: Зображення

en: Import
uk_UA: Імпорт

en: Import failed.
uk_UA: Не вдалося імпортувати.

en: Import/Export - Gravity Forms
uk_UA: Імпорт/Експорт - Gravity Forms

en: Include Notes
uk_UA: Включити примітки

en: Include results if
uk_UA: Включати результати, якщо

en: India
uk_UA: Індія

en: Indiana
uk_UA: Індіана

en: Indicates if the feed is active or inactive.
uk_UA: Вказує, активна чи неактивна стрічка.

en: Indonesia
uk_UA: Індонезія

en: Indonesian
uk_UA: Індонезійський

en: Industry Type
uk_UA: Тип індустрії

en: Inline
uk_UA: Рядки

en: Insert Merge Tags
uk_UA: Вставити позначки об'єднання

en: Invalid
uk_UA: Ключ невірний

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
uk_UA: Недійсний JSON. Властивості мають бути надіслані у вигляді пар "ключ-значення".

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
uk_UA: Недійсний ключ - потрібна ліцензія Enterprise.

en: Invalid License Key
uk_UA: Недійсний ліцензійний ключ

en: Invalid entry
uk_UA: Недійсний запис

en: Invalid entry id.
uk_UA: Недійсний ідентифікатор запису.

en: Invalid feed id.
uk_UA: Недійсний ідентифікатор стрічки.

en: Invalid form id.
uk_UA: Недійсний ідентифікатор форми.

en: Invalid log file.
uk_UA: Недійсний файл журналу.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
uk_UA: Недійсний нонс - нонс уже використовувався.

en: Invalid note
uk_UA: Недійсна примітка

en: Invalid note format
uk_UA: Недійсний формат примітки

en: Invalid note id.
uk_UA: Недійсний ідентифікатор примітки.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
uk_UA: Недійсний або застарілий ключ - Будь ласка, переконайтеся, що ви ввели правильне значення і що термін дії вашого ключа не закінчився.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
uk_UA: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key has not expired.

en: Invalid or Expired.
uk_UA: Недійсний або застарілий.

en: Invalid or empty note
uk_UA: Недійсна або порожня примітка

en: Invalid selection.
uk_UA: Неправильний вибір.

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
uk_UA: Invalid selection. Please select one of the available choices.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
uk_UA: Недійсний підпис - не вдалося відсортувати параметри.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
uk_UA: Недійсний підпис - наданий підпис не підходить.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
uk_UA: Недійсний підпис - метод підпису недійсний.

en: Invalid timestamp.
uk_UA: Неправильний час.

en: Invisible
uk_UA: Невидимий

en: Iran
uk_UA: Іран

en: Iraq
uk_UA: Ірак

en: Isle of Man
uk_UA: Острів Мен

en: Israel
uk_UA: Ізраїль

en: Italy
uk_UA: Італія

en: Jamaica
uk_UA: Ямайка

en: Jan
uk_UA: Січ

en: January
uk_UA: Січня

en: Japan
uk_UA: Японія

en: Japanese
uk_UA: Японський

en: Jersey
uk_UA: Джерсі

en: Jordan
uk_UA: Йорданія

en: Jul
uk_UA: Лип

en: July
uk_UA: Липня

en: Jun
uk_UA: Чер

en: June
uk_UA: Червня

en: Just one
uk_UA: Лише один

en: Kazakhstan
uk_UA: Казахстан

en: Keep me up to date!
uk_UA: Тримайте мене в курсі!

en: Kentucky
uk_UA: Кентуккі

en: Kenya
uk_UA: Кенія

en: Key
uk_UA: Ключ

en: Kiribati
uk_UA: Кірибаті

en: Korea, Democratic People's Republic of
uk_UA: Корея, Демократична Народна Республіка

en: Korea, Republic of
uk_UA: Корея, Республіка

en: Korean
uk_UA: Корейський

en: Kuwait
uk_UA: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk_UA: Киргизстан

en: Label
uk_UA: Мітка

en: Label Placement
uk_UA: Розташування мітки

en: Landscape Gardening
uk_UA: Ландшафтний дизайн

en: Language
uk_UA: Мова

en: Lao People's Democratic Republic
uk_UA: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Laothian
uk_UA: Лаоська

en: Large
uk_UA: Великий

en: Large - Centered
uk_UA: Large - Centred

en: Last Access
uk_UA: Останній доступ

en: Last Name
uk_UA: Прізвище

en: Last page options
uk_UA: Параметри останньої сторінки

en: Late Afternoon
uk_UA: Пізнє пообіддя

en: Latvia
uk_UA: Латвія

en: Latvian
uk_UA: Латвійський

en: Learn More
uk_UA: Дізнатися більше

en: Learn more about form legacy markup
uk_UA: Дізнатися більше про застарілу розмітку форми

en: Learn more about form theme and style settings
uk_UA: Детальніше про налаштування теми та стилю форми

en: Learn more about form theme and style settings.
uk_UA: Детальніше про налаштування теми та стилю форми.

en: Lebanon
uk_UA: Ліван

en: Legacy Markup
uk_UA: Стара розмітка

en: Legacy Settings
uk_UA: Старі налаштування

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
uk_UA: Застаріла розмітка несумісна з багатьма новими функціями, в тому числі з темою Orbital.

en: Lesotho
uk_UA: Лесото

en: Let users sign up to your newsletter
uk_UA: Дозвольте користувачам підписатися на вашу розсилку

en: Let your users book tickets for an event
uk_UA: Дозвольте вашим користувачам забронювати квитки на захід

en: Let your users register to your website easily
uk_UA: Дозвольте своїм користувачам легко зареєструватися на вашому сайті

en: Let's get you set up!
uk_UA: Налаштуймо вас!

en: Liberia
uk_UA: Ліберія

en: Libya
uk_UA: Лівія

en: License Activations
uk_UA: Активації ліцензії

en: License Key
uk_UA: Ліцензійний ключ

en: License Key Validated
uk_UA: Ліцензійний ключ підтверджено

en: License Type
uk_UA: Тип ліцензії

en: License key is managed by the administrator of this network
uk_UA: Ліцензійний ключ управляється адміністратором мережі

en: License successfully removed.
uk_UA: Ліцензія успішно видалена.

en: Liechtenstein
uk_UA: Ліхтенштейн

en: Light
uk_UA: Світлі

en: Link Text
uk_UA: Текст посилання

en: Link to continue editing later
uk_UA: Посилання для продовження редагування пізніше

en: List
uk_UA: Список

en: Lithuania
uk_UA: Литва

en: Lithuanian
uk_UA: Литовський

en: Loading...
uk_UA: Завантаження…

en: Logging Settings
uk_UA: Налаштування журналювання

en: Logging disabled.
uk_UA: Журналювання відключено.

en: Luxembourg
uk_UA: Люксембург

en: MM slash DD slash YYYY
uk_UA: ММ скісна риска ДД скісна риска РРРР

en: Macao
uk_UA: Макао

en: Madagascar
uk_UA: Мадагаскар

en: Mail
uk_UA: Пошта

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
uk_UA: Переконайтеся, що ви скопіювали користувацькі ключ та секрет нижче. Вони будуть недоступні після того, як ви підете зі сторінки.

en: Malawi
uk_UA: Малаві

en: Malay
uk_UA: Малайський

en: Malaysia
uk_UA: Малайзія

en: Maldives
uk_UA: Мальдіви

en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
uk_UA: Чоловічий, жіночий, небінарний, агендер, мого гендера немає в переліку, Не хочу відповідати

en: Mali
uk_UA: Малі

en: Malta
uk_UA: Мальта

en: Manage Add-Ons
uk_UA: Керувати доповненнями

en: Manage Updates
uk_UA: Керувати оновленнями

en: Manage last page options
uk_UA: Керування параметрами останньої сторінки

en: Manage pagination options
uk_UA: Керування параметрами нумерації сторінок

en: Mar
uk_UA: Бер

en: March
uk_UA: Березня

en: Marshall Islands
uk_UA: Маршаллові Острови

en: Mauritania
uk_UA: Мавританія

en: Mauritius
uk_UA: Маврикій

en: Max. file size: %s
uk_UA: Макс. розмір файлу: %s

en: Max. files: %s
uk_UA: Макс. файлів: %s

en: May
uk_UA: Травня

en: Mayotte
uk_UA: Майотта

en: Medium
uk_UA: Середній

en: Medium - Centered
uk_UA: Medium - Centred

en: Message
uk_UA: Повідомлення

en: Mexico
uk_UA: Мексика

en: Micronesia
uk_UA: Мікронезія

en: Middle
uk_UA: Середина

en: Migrating entry notes.
uk_UA: Переміщення приміток до записів.

en: Migrating forms.
uk_UA: Переміщення форм.

en: Migrating incomplete submissions.
uk_UA: Переміщення незавершених записів.

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
uk_UA: Переміщення лідів. Крок 1/3 Переміщення заголовків записів. %d рядків залишилося.

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
uk_UA: Переміщення лідів. Крок 2/3 Деталі переміщення записів. %d рядків залишилося.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
uk_UA: Переміщення лідів. Крок 3/3 Переміщення метаданих записів. %d рядків залишилося.

en: Minute
uk_UA: Хвилина

en: Minutes
uk_UA: Хвилини

en: Mismatch
uk_UA: Паролі не співпадають

en: Missing Key Value Pairs JSON
uk_UA: Відсутній JSON пар ключ-значення

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
uk_UA[0]: Відсутній параметр OAuth %s
uk_UA[1]: Відсутні параметри OAuth %s
uk_UA[2]: Відсутніх параметрів OAuth %s

en: Missing add-on slug
uk_UA: Відсутня частина посилання доповнення

en: Missing entry JSON
uk_UA: Відсутній JSON запису

en: Missing feed JSON
uk_UA: Відсутній JSON стрічки

en: Missing feed meta
uk_UA: Відсутні метадані стрічки

en: Missing note id
uk_UA: Відсутній ідентифікатор примітки

en: Moldova
uk_UA: Молдова

en: Monaco
uk_UA: Монако

en: Monday
uk_UA: Понеділок

en: Mongolia
uk_UA: Монголія

en: Mongolian
uk_UA: Монгольська

en: Montenegro
uk_UA: Чорногорія

en: Month
uk_UA: Місяць

en: Montserrat
uk_UA: Монтсеррат

en: More About You
uk_UA: Більше про вас

en: Mornings
uk_UA: Зранку

en: Morocco
uk_UA: Марокко

en: Move
uk_UA: Перемістити

en: Move this entry to the trash
uk_UA: Move this entry to the bin

en: Move this form to the trash
uk_UA: Move this form to the bin

en: Move to Trash
uk_UA: Видалити

en: Move to trash
uk_UA: Перемістити в кошик

en: Mozambique
uk_UA: Мозамбік

en: Mr.
uk_UA: Mr

en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
uk_UA: Містер, Місіс, Міс, Мікс, Доктор, Професор, Преподобний

en: Mrs.
uk_UA: Mrs

en: Ms.
uk_UA: Ms

en: My Super Awesome Product
uk_UA: Мій суперкрутий товар

en: My gender isn't listed
uk_UA: Мій гендер не зазначено в переліку

en: MySQL - Local time
uk_UA: MySQL - Місцевий час

en: MySQL - Universal time (UTC)
uk_UA: MySQL - Універсальний час (UTC)

en: Myanmar
uk_UA: М'янма

en: Name
uk_UA: Назва

en: Name of Recipient
uk_UA: Ім'я одержувача

en: Namibia
uk_UA: Намібія

en: Nauru
uk_UA: Науру

en: Nepal
uk_UA: Непал

en: Netherlands
uk_UA: Нідерланди

en: Never Accessed
uk_UA: Ніколи не було доступу

en: New
uk_UA: Додати

en: New Blank Form
uk_UA: Нова порожня форма

en: New Caledonia
uk_UA: Нова Каледонія

en: New Form - Gravity Forms
uk_UA: Нова форма - Gravity Forms

en: New York
uk_UA: Нью-Йорк

en: New Zealand
uk_UA: Нова Зеландія

en: New row added.
uk_UA: Додано новий рядок.

en: New submission from {form_title}
uk_UA: Нова заявка від {form_title}

en: Newfoundland and Labrador
uk_UA: Ньюфаундленд і Лабрадор

en: Newsletter Signup Form
uk_UA: Форма підписки на розсилку

en: Next
uk_UA: Далі

en: Next Steps: Install a Payment Add-On
uk_UA: Наступний крок: Встановіть платіжне доповнення

en: Next Steps: Install the PayPal Checkout Add-On
uk_UA: Наступний крок: Встановіть доповнення PayPal Checkout

en: Next Steps: Install the Stripe Add-On
uk_UA: Наступний крок: Встановіть доповнення Stripe

en: Next Steps: Install the Survey Add-On
uk_UA: Наступний крок: Встановіть доповнення Survey

en: Next Steps: Install the User Registration Add-On
uk_UA: Наступний крок: Встановіть доповнення User Registration

en: Next Steps: Sync an Email Add-On
uk_UA: Наступний крок: Синхронізуйте доповнення для електронної пошти

en: Nicaragua
uk_UA: Нікарагуа

en: Niger
uk_UA: Нігер

en: Nigeria
uk_UA: Нігерія

en: Niue
uk_UA: Ніуе

en: No
uk_UA: Ні

en: No Conflict Mode
uk_UA: Безконфліктний режим

en: No Matching Fields
uk_UA: Немає полів, що збігаються

en: No field selected
uk_UA: Поле не вибрано

en: No mapping fields are available.
uk_UA: Немає доступних полів для співставлення.

en: No results.
uk_UA: Немає результатів.

en: Non-binary
uk_UA: Небінарна особа

en: None
uk_UA: Немає

en: Nonprofit
uk_UA: Неприбуткова організація

en: Norfolk Island
uk_UA: Острів Норфолк

en: North Dakota
uk_UA: Північна Дакота

en: North Macedonia
uk_UA: Північна Македонія

en: Northern Mariana Islands
uk_UA: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk_UA: Норвегія

en: Norwegian
uk_UA: Норвежський

en: Not Checked
uk_UA: Не перевірено

en: Not Spam
uk_UA: Не спам

en: Not Using the Block Editor?
uk_UA: Не використовуєте редактор блоків?

en: Not authorized
uk_UA: Not authorised

en: Not writable
uk_UA: Недоступна для запису

en: Note not found
uk_UA: Нотатку не знайдено

en: Note: This link will expire after 30 days.
uk_UA: Примітка: Термін дії цього посилання закінчиться за 30 днів.

en: Notes
uk_UA: Нотатки

en: Notifications
uk_UA: Сповіщення

en: Nov
uk_UA: Лис

en: November
uk_UA: Листопада

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
uk_UA: Кількість днів зберігання записів перед відправленням у смітник/видаленням:

en: Number of tickets needed
uk_UA: Кількість необхідних квитків

en: Oct
uk_UA: Жов

en: October
uk_UA: Жовтня

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
uk_UA: Пропонує прапорець згоди «так/ні» та докладний опис того, з чим ви погодилися.

en: Oman
uk_UA: Оман

en: On
uk_UA: о

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
uk_UA: Після завершення усунення несправностей %1$sнатисніть тут, щоб вимкнути журналювання і назавжди видалити файли журналу.%2$s

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
uk_UA: От халепа! Ви не зберегли зміни у формі перш ніж продовжити вбудовування. Будь ласка, збережіть зміни.

en: Open Date Picker
uk_UA: Відкрити вибір дати

en: Open editor preferences
uk_UA: Відкрити налаштування редактора

en: Options
uk_UA: Параметри

en: Orange
uk_UA: Помаранчевий

en: Orbital Form Styling
uk_UA: Стилізація форм Orbital

en: Orbital Style Filter
uk_UA: Фільтр стилю Orbital

en: Orbital Theme (Recommended)
uk_UA: Тема Orbital (Рекомендована)

en: Order
uk_UA: Замовлення

en: Other
uk_UA: Інше

en: Other Amount
uk_UA: Інша сума

en: Other Choice, please specify
uk_UA: Інший варіант. Будь ласка, вкажіть

en: Other Data
uk_UA: Інші дані

en: Other amount
uk_UA: Інша сума

en: Our new compact view makes it easier than ever to edit your forms! If you have long forms, you no longer have to scroll for ages to find the field you’re looking for. The compact view gives you a bird’s eye view of your form, so you can quickly find the fields you need to edit.
uk_UA: Наш новий компактний вигляд робить редагування форм простішим, ніж будь-коли! Якщо у вас довгі форми, вам більше не доведеться прокручувати їх, щоб знайти потрібне поле. Компактний вигляд дає змогу побачити форму з висоти пташиного польоту, щоб ви могли швидко знайти поля, які потрібно відредагувати.

en: Output Default CSS
uk_UA: Виводити CSS за замовчуванням

en: Overnight Shipping
uk_UA: Нічна доставка

en: PHP - Local time
uk_UA: PHP - Місцевий час

en: PHP - Universal time (UTC)
uk_UA: PHP - Універсальний час (UTC)

en: Page
uk_UA: Сторінку

en: Page Break
uk_UA: Розрив сторінки

en: Pagination
uk_UA: Нумерація сторінок

en: Pagination Options
uk_UA: Парламенти нумерації сторінок

en: Paid
uk_UA: Оплачено

en: Pakistan
uk_UA: Пакистан

en: Palau
uk_UA: Палау

en: Panama
uk_UA: Панама

en: Papua New Guinea
uk_UA: Папуа Нова Гвінея

en: Paraguay
uk_UA: Парагвай

en: Pass Field Data via Query String
uk_UA: Передавати дані поля через рядок запиту

en: Password
uk_UA: Пароль

en: Password Fields
uk_UA: Поля з паролями

en: Password Visibility Toggle
uk_UA: Перемикач видимості пароля

en: Password strength unknown
uk_UA: Сила паролю невідома

en: Past Participant
uk_UA: Старий учасник

en: Paste Your License Key Here
uk_UA: Вставте сюди ваш ліцензійний ключ

en: Paste your license key here
uk_UA: Вставте сюди ваш ліцензійний ключ

en: PayPal Checkout Form
uk_UA: Форма PayPal Checkout

en: Payment Form
uk_UA: Форма оплати

en: Payment Processor
uk_UA: Платіжний процесор

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
uk_UA: Payment has been authorised. Amount: %s. Transaction Id: %s.

en: Pending
uk_UA: Очікує

en: Pending Review
uk_UA: На затвердженні

en: Performance Improvements
uk_UA: Покращення продуктивності

en: Permissions
uk_UA: Дозволи

en: Persian
uk_UA: Перський

en: Personal Business/Services
uk_UA: Особистий бізнес/Послуги

en: Personal Data
uk_UA: Персональні дані

en: Personalize your Gravity Forms experience
uk_UA: Персоналізуйте свій досвід роботи з Gravity Forms

en: Peru
uk_UA: Перу

en: Philippines
uk_UA: Філіппіни

en: Phone
uk_UA: Телефон

en: Pitcairn
uk_UA: Піткерн

en: Placeholder
uk_UA: Заповнювач

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
uk_UA: Розміщує блок HTML довільної форми в будь-якому місці у вашій формі.

en: Please %1$scontact our support team%2$s.
uk_UA: Будь ласка, %1$sзверніться до нашої команди підтримки%2$s.

en: Please complete the following fields: %s.
uk_UA: Будь ласка, заповніть такі поля: %s.

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
uk_UA: Щоб зареєструватися на нашому сайті, будь ласка, заповніть цю форму. Дякуємо.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
uk_UA: Будь ласка, заповніть віджет reCAPTCHA, щоб підтвердити ключі reCAPTCHA:

en: Please complete this form to register for the event.
uk_UA: Щоб зареєструватися на захід, будь ласка, заповніть форму.

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
uk_UA: Будь ласка, введіть число від %1$s до %2$s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
uk_UA: Будь ласка, введіть число більше або дорівнює %s.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
uk_UA: Будь ласка, введіть число менше або дорівнює %s.

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
uk_UA: Будь ласка, введіть унікальну назву форми, ця назва використовується для іншої форми.

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний URL сайту (напр., https://gravityforms.com).

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну електронну адресу або позначку об'єднання в поле CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну електронну адресу або позначку об'єднання в поле ВІД.

en: Please enter a valid email address.
uk_UA: Будь ласка, введіть правильний email.

en: Please enter a valid form title.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну назву форми.

en: Please enter a valid license key to see details.
uk_UA: Буль ласка, введіть дійсний ліцензійний ключ, щоб переглянути деталі.

en: Please enter a valid license key.
uk_UA: Please enter a valid licence key.

en: Please enter a valid number.
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний номер.

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
uk_UA: Будь ласка, заповніть інформацію нижче, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом, щоб надати персональну пропозицію.

en: Please get in contact using the form below...
uk_UA: Будь ласка, заповніть форму нижче, щоб залишатися на зв'язку...

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
uk_UA: Будь ласка, розкажіть нам, про що ви думаєте. Маєте запитання до нас? Запитуйте.

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
uk_UA: Будь ласка, вкажіть ваших попередніх роботодавців, дати, коли ви працювали, та посади, які обіймали

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу, підтримуються лише ключі v2, а ключі з прапорцем несумісні з невидимою reCAPTCHA.

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
uk_UA: Будь ласка, зареєструйте вашу копію Gravity Forms, щоб увімкнути автоматичні оновлення.

en: Please resolve the following issues to use %s:
uk_UA: Щоб використовувати %s, будь ласка, вирішіть ці проблеми:

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
uk_UA: Будь ласка, спочатку перегляньте %sдокументацію%s. Якщо ви все-таки не знайшли відповіді, %sподайте заявку в службу підтримки%s, і ми радо відповімо на ваші запитання та допоможемо вирішити будь-які ваші проблеми.

en: Please review the fields below.
uk_UA: Будь ласка, перегляньте поля нижче.

en: Please select an Email Address field.
uk_UA: Будь ласка, виберіть поле електронної адреси.

en: Please select the service/s you require...
uk_UA: Будь ласка, виберіть, яка послуга/и вас цікавлять...

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
uk_UA: Будь ласка, скажіть, в які години ви можете працювати кожного дня тижня.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
uk_UA: Будь ласка, скористайтеся цим посиланням, щоб повернутися та завершити форму на будь-якому комп'ютері.

en: Plugin
uk_UA: Плагін

en: Poland
uk_UA: Польща

en: Polish
uk_UA: Польський

en: Port
uk_UA: Порт

en: Portugal
uk_UA: Португалія

en: Portuguese
uk_UA: Португальський

en: Position
uk_UA: Розташування

en: Position / Job Title
uk_UA: Посада / Назва посади

en: Position You're Applying For
uk_UA: Посада, на яку ви подаєтеся

en: Post
uk_UA: Запис

en: Post Excerpt
uk_UA: Уривок запису

en: Post Format
uk_UA: Формат запису

en: Post Status
uk_UA: Статус запису

en: Preferences updated.
uk_UA: Побажання оновлено.

en: Preferred Method of Contact
uk_UA: Бажаний спосіб зв'язку

en: Premium Ticket
uk_UA: Преміум квиток

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
uk_UA: Запобігти збереженню IP-адрес під час надсилання форми

en: Preview
uk_UA: Передперегляд

en: Preview %s
uk_UA: Попередній перегляд %s

en: Preview Forms
uk_UA: Попередньо переглянути форми

en: Preview this form
uk_UA: Попередній перегляд цієї форми

en: Previous
uk_UA: Назад

en: Previous Employment
uk_UA: Попереднє працевлаштування

en: Pricing fields are not editable
uk_UA: Поля цін не редагуються

en: Print
uk_UA: Друк

en: Print entry
uk_UA: Роздрукувати запис

en: Privacy
uk_UA: Конфіденційність

en: Processing
uk_UA: В обробці

en: Product
uk_UA: Товар

en: Provide a title and a description for this form
uk_UA: Введіть назву та опис цієї форми

en: Published
uk_UA: Опубліковано

en: Puerto Rico
uk_UA: Порт Ріко

en: Purchase Date
uk_UA: Дата покупки

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
uk_UA: Придбайте подарунковий сертифікат сьогодні для ваших найближчих та найдорожчих...

en: Qatar
uk_UA: Катар

en: Quebec
uk_UA: Квебек

en: Queued for upgrade.
uk_UA: У черзі на оновлення.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
uk_UA: Швидко створіть дивовижну форму за допомогою готового шаблону або почніть з нуля, щоб адаптувати форму до ваших конкретних потреб.

en: REST API Base URL
uk_UA: Базовий URL REST API

en: REST API Settings
uk_UA: Налаштування REST API

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
uk_UA: Оцініть, наскільки ці доповнення корисні для вас.

en: Rate Acme Products
uk_UA: Оцініть Acme Products

en: Read
uk_UA: Читання

en: Read More
uk_UA: Читати далі

en: Read more about Compact View
uk_UA: Дізнатися більше про компактний вигляд

en: Read more about styling your forms
uk_UA: Дізнатися більше про стилізацію форм

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
uk_UA: Прочитайте відгуки на Gravity Forms на G2

en: Read/Write
uk_UA: Читання/Запис

en: Ready to Create Your First Form?
uk_UA: Готові створити першу форму?

en: Ready to get started?
uk_UA: Готові почати роботу?

en: Reason: %s
uk_UA: Причина: %s

en: Recent
uk_UA: Новинки

en: Recommended
uk_UA: Рекомендовані

en: Recommended: PHP 7.3 or higher.
uk_UA: Рекомендовано: PHP 7.3 або вище.

en: Red
uk_UA: Червоний

en: Redirect
uk_UA: Переадресація

en: Refer a Friend
uk_UA: Привести друга

en: Refunded
uk_UA: Повернуто

en: Register Today
uk_UA: Зареєструйтесь сьогодні

en: Register for our latest webinar...
uk_UA: Зареєструйтесь на наш останній вебінар...

en: Registration Form
uk_UA: Форма реєстрації

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove This Rule
uk_UA: Видалити це правило

en: Remove row {0}
uk_UA: Видалити рядок {0}

en: Renews On
uk_UA: Оновлюється

en: Repeater
uk_UA: Ретранслятор

en: Replace
uk_UA: Замінити

en: Replace this field with a field specific to your payment gateway whenever possible.
uk_UA: Замініть це поле на поле, специфічне для вашого платіжного шлюзу, якщо це можливо.

en: Request a Quote Form
uk_UA: Форма запиту на отримання пропозиції

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
uk_UA: Не вдалося виконати запит через помилку в мережі. Будь ласка, перевірте підключення до інтернету.

en: Required Field Indicator
uk_UA: Обов'язковий індикатор поля

en: Required Indicator
uk_UA: Обов'язковий індикатор

en: Resend
uk_UA: Надіслати повторно

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Response code: %s
uk_UA: Код відповіді: %s

en: Restore
uk_UA: Відновити

en: Results Page
uk_UA: Сторінка з результатами

en: Retain entries indefinitely
uk_UA: Зберігати записи безстроково

en: Retention Policy
uk_UA: Політика зберігання

en: Return to form list
uk_UA: Повернутися до переліку форм

en: Romania
uk_UA: Румунія

en: Romanian
uk_UA: Румунський

en: Row removed
uk_UA: Рядок видалено

en: Russian Federation
uk_UA: Російська Федерація

en: Rwanda
uk_UA: Руанда

en: Réunion
uk_UA: Реюньйон

en: Saint Barthélemy
uk_UA: Сен Бартелемі

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
uk_UA: Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья

en: Saint Kitts and Nevis
uk_UA: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk_UA: Сент-Люсія

en: Saint Martin
uk_UA: Сен-Мартен

en: Saint Pierre and Miquelon
uk_UA: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk_UA: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Samoa
uk_UA: Самоа

en: Saturday
uk_UA: Субота

en: Saudi Arabia
uk_UA: Саудівська Аравія

en: Save & Continue
uk_UA: Зберегти та продовжити

en: Save Error.
uk_UA: Помилка збереження.

en: Save Form
uk_UA: Зберегти форму

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
uk_UA: Посилання на "Зберегти та продовжити" застаріле або недійсне.

en: Saved
uk_UA: Збережено

en: Saving
uk_UA: Збереження

en: Scheduled (Cron) Events Log
uk_UA: Запланований (Cron) журнал подій

en: Screenshot of the compact view in Gravity Forms 2.8
uk_UA: Знімок екрана компактного вигляду в Gravity Forms 2.8

en: Search
uk_UA: Шукати

en: Search Forms
uk_UA: Шукати форми

en: Search Merge Tags
uk_UA: Шукати позначки об'єднання

en: Search Our Documentation
uk_UA: Пошук в нашій документації

en: Search a form field by name
uk_UA: Шукати поле форми за назвою

en: Search all %s
uk_UA: Шукати всі %s

en: Search all %ss
uk_UA: Шукати всі %ss

en: Search for a field
uk_UA: Шукати поле

en: Search for form
uk_UA: Пошук форми

en: Search forms
uk_UA: Шукати форми

en: Seasonal
uk_UA: Пори року

en: Select A Time
uk_UA: Виберіть час

en: Select All
uk_UA: Виділити все

en: Select Entry Table Columns
uk_UA: Виберіть стовпці таблиці запису

en: Select Files
uk_UA: Обрати файли

en: Select a %s
uk_UA: Виберіть %s

en: Select a Field
uk_UA: Виберіть поле

en: Select a Form
uk_UA: Оберіть форму

en: Select a Website Type
uk_UA: Виберіть тип вебсайту

en: Select a category
uk_UA: Обрати категорію

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
uk_UA: Select a category and customise the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.

en: Select a different form
uk_UA: Вибрати іншу форму

en: Select a post
uk_UA: Виберіть запис

en: Select date
uk_UA: Вибрати дату

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
uk_UA: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is cancelled.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
uk_UA: Виберіть файли експорту Gravity Forms, які ви хочете імпортувати.  Будь ласка, перевірте, щоб вони мали розширення .json і були створені інструментом %sЕкспорту форм Gravity Forms%s. Коли ви натиснете кнопку імпорту нижче, Gravity Forms імпортують форми.

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
uk_UA: Select the custom field name from the available existing custom fields, or enter a new custom field name.

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
uk_UA: Виберіть для форм валюту за замовчуванням. Це значення використовується для полів товарів, кредитних карток та інших.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
uk_UA: Виберіть розташування міток за замовчуванням. Мітки можуть бути вирівняні зверху над полем, зліва від поля або справа від поля. Це глобальний параметр розташування міток.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
uk_UA: Виберіть розміщення повідомлення про підтвердження за замовчуванням. Повідомлення про підтвердження можна розмістити над полем або під ним.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
uk_UA: Виберіть поле, яке буде використовуватися для ідентифікації власника персональних даних.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
uk_UA: Виберіть поля, які будуть включені при експорті або видаленні персональних даних.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
uk_UA: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customise the Sub-Labels by entering new ones.

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
uk_UA: Select the fields you'd like to use in this Name field and customise the Sub-Labels by entering new ones.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
uk_UA: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options: Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
uk_UA: Виберіть позицію бейджа, що містить посилання на політику та умови конфіденційності Google.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
uk_UA: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
uk_UA: Select the county you would like to be selected by default when the form gets displayed.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
uk_UA: Select the type of inputs you would like to use for the date field. The Date Picker will let users select a date from a calendar. The Date Field will let users free type the date.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
uk_UA: Виберіть тип reCAPTCHA, який хочете використати.

en: Select this option to hide the field label in the form.
uk_UA: Виберіть цю опцію, щоб приховати заголовок поля у формі.

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
uk_UA: Виберіть цей параметр, щоб дозволити браузерам допомагати користувачеві заповнювати поля за допомогою автозаповнення. Ви можете ввести один атрибут автозаповнення або декілька атрибутів, розділених пробілом. Дізнайтеся більше про автозаповнення у%s документації з доступу %s.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
uk_UA: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background colour.

en: Select/Deselect All
uk_UA: Вибрати все/Зняти вибір з усіх

en: Selected
uk_UA: Вибрано

en: Send Link
uk_UA: Надіслати посилання

en: Send To Email
uk_UA: Надіслати на електронну пошту

en: Send To Field
uk_UA: Надіслати в поле

en: Senegal
uk_UA: Сенегал

en: Sep
uk_UA: Вер

en: Separate tags with commas
uk_UA: Розділяйте позначки комами

en: Separated
uk_UA: Окремий

en: September
uk_UA: Вересня

en: Serbia
uk_UA: Сербія

en: Serbian
uk_UA: Сербський

en: Service
uk_UA: Послуга

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Settings - Gravity Forms
uk_UA: Налаштування - Gravity Forms

en: Settings License Key
uk_UA: Settings Licence Key

en: Settings updated.
uk_UA: Налаштування оновлені.

en: Settings: General
uk_UA: Налаштування: Загальні

en: Seychelles
uk_UA: Сейшели

en: Shipping Address
uk_UA: Адреса доставки

en: Show
uk_UA: Показати

en: Show Field IDs
uk_UA: Показати ідентифікатори полів

en: Show Password
uk_UA: Показати пароль

en: Show Values
uk_UA: Показати значення

en: Show the ID of each field in Compact View.
uk_UA: Показати ідентифікатор кожного поля в компактному вигляді.

en: Sierra Leone
uk_UA: Сьєрра-Леоне

en: Simple Contact Form
uk_UA: Проста контактна форма

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
uk_UA: Спростіть попередній перегляд полів форми для більш зручного редагування.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
uk_UA: Просто перетягніть поля чи елементи, які ви хочете мати у своїй формі.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
uk_UA: Оскільки журнали можуть містити конфіденційну інформацію, будь ласка, залишайте їх увімкненими лише на час, необхідний для усунення несправностей.

en: Single line text
uk_UA: Однорядковий текст

en: Sinhalese
uk_UA: Сингальська

en: Site Locale
uk_UA: Локаль сайту

en: Site URL
uk_UA: Адреса сайту

en: Sites Exceeded
uk_UA: Сайтів перевищено

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Skilled Labor
uk_UA: Skilled Labour

en: Slovak
uk_UA: Словацький

en: Slovakia
uk_UA: Словакія

en: Slovenia
uk_UA: Словенія

en: Slovenian
uk_UA: Словенський

en: Small
uk_UA: Маленький

en: Small/Medium Business
uk_UA: Малий/Середній бізнес

en: Solomon Islands
uk_UA: Соломонові Острови

en: Somalia
uk_UA: Сомалі

en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
uk_UA: Деякі функції доповнення %1$s недоступні в цій версії Gravity Forms. Будь ласка, оновіть до останньої версії для повної сумісності.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
uk_UA: Деякі функції доповнення недоступні в поточній версії Gravity Forms. Будь ласка, оновіть до останньої версії для повної сумісності.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
uk_UA: Вибачте, це розширення файла не дозволене з міркувань безпеки.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
uk_UA: На жаль, цей тип файлу неприпустимий з міркувань безпеки.

en: South Africa
uk_UA: ПАР

en: South Sudan
uk_UA: Південний Судан

en: Spain
uk_UA: Іспанія

en: Spam
uk_UA: Спам

en: Spam Filter
uk_UA: Спам-фільтр

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
uk_UA: Вкажіть, використовувати чи ні Ajax для надсилання форми.

en: Sri Lanka
uk_UA: Шрі-Ланка

en: Standard
uk_UA: Стандартний

en: Standard Shipping
uk_UA: Стандартна доставка

en: Start
uk_UA: Початок

en: Start Paging
uk_UA: Почати розбиття на сторінки

en: State / Province
uk_UA: County / State

en: State / Province / Region
uk_UA: County / State / Region

en: Status
uk_UA: Статус

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
uk_UA: Зберігає інформацію, яка не має бути видимою для користувача, але може оброблятися та зберігатися з дозволу користувача.

en: Strength indicator
uk_UA: Індикатор надійності

en: Stripe Checkout Form
uk_UA: Форма оплати Stripe

en: Strong
uk_UA: Сильний

en: Sub Total
uk_UA: Проміжна сума

en: Subject
uk_UA: Тема

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
uk_UA: Зараз надсилання заблоковано у зв'язку з оновленням.

en: Submit
uk_UA: Відправити

en: Submit Application
uk_UA: Подати заявку

en: Submit Button
uk_UA: Кнопка "Надіслати"

en: Submit Button Image URL
uk_UA: Підтвердити URL зображення кнопки

en: Submit Button Location
uk_UA: Підтвердити розміщення кнопки

en: Submit Button Text
uk_UA: Підтвердити текст кнопки

en: Submit Button Width
uk_UA: Підтвердити ширину кнопки

en: Submit Input Type
uk_UA: Підтвердити тип вводу

en: Submitted on
uk_UA: Відправлено

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
uk_UA: Уведене значення (%s) не збігається з очікуваним (%s).

en: Subscription Form
uk_UA: Форма підписки

en: Success
uk_UA: Успіх

en: Sudan
uk_UA: Судан

en: Sunday
uk_UA: Неділя

en: Support License Key
uk_UA: Support Licence Key

en: Supported Credit Cards:
uk_UA: Підтримуються кредитні картки:

en: Suriname
uk_UA: Суринам

en: Survey Form
uk_UA: Форма Survey

en: Surveys
uk_UA: Опитування

en: Svalbard and Jan Mayen
uk_UA: Свальбард і Ян-Маєн

en: Swahili
uk_UA: Суахілі

en: Sweden
uk_UA: Швеція

en: Swedish
uk_UA: Шведський

en: Switzerland
uk_UA: Швейцарія

en: Syria Arab Republic
uk_UA: Сирійська Арабська Республіка

en: System Status - Gravity Forms
uk_UA: Статус системи - Gravity Forms

en: Table has incorrect auto-increment settings.
uk_UA: Таблиця має неправильні налаштування автоінкременту.

en: Tags
uk_UA: Позначки

en: Taiwan
uk_UA: Тайвань

en: Tajikistan
uk_UA: Таджикистан

en: Take Over
uk_UA: Прийняти

en: Tanzania, the United Republic of
uk_UA: Танзанія, Об'єднана Республіка

en: Tell Us About Yourself
uk_UA: Розкажіть нам про себе

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
uk_UA: Розкажіть нам про свій сайт та про те, як ви хочете використовувати Gravity Forms.

en: Tell us what you think about Acme Products...
uk_UA: Розкажіть нам, що ви думаєте про Acme Products...

en: Terms and Conditions
uk_UA: Умови та положення

en: Terms and conditions placeholder.
uk_UA: Місце для розміщення умов та положень.

en: Text
uk_UA: Текст

en: Text Color
uk_UA: Колір тексту

en: Text of the consent checkbox.
uk_UA: Текст прапорця згоди.

en: Text: (Required)
uk_UA: Текст: (Обов'язково)

en: Thai
uk_UA: Тайський

en: Thailand
uk_UA: Таїланд

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
uk_UA: Дякуємо, що вибрали Gravity Forms. Ми знаємо, що вам сподобається наш конструктор форм і все, що він може запропонувати!

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
uk_UA: Дякуємо, що зв'язалися з нами! Незабаром ми відповімо вам.

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
uk_UA: Дякуємо за участь у конкурсі! З переможцями ми зв'яжемося електронною поштою.

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
uk_UA: Дякуємо за покупку подарункового сертифіката! Незабаром ви отримаєте електронного листа від нас з детальною інформацією.

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
uk_UA: Дякуємо, що зареєструвалися на вебінар! Очікуйте від нас листа з детальною інформацією.

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
uk_UA: Дякуємо за реєстрацію! Незабаром ви отримаєте наш лист з інформацією про ваш обліковий запис.

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
uk_UA: Дякуємо, що купуєте з нами! Ваш платіж успішно завершено.

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
uk_UA: Дякуємо, що підписалися. Слідкуйте за нашою щомісячною розсилкою!

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
uk_UA: Дякуємо, що подали заявку! Незабаром ми зв'яжемося з вами.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
uk_UA: Дякуємо за ваш внесок! Ми цінуємо вашу підтримку.

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
uk_UA: Доповнення %s несумісне з цією версією Gravity Forms. Дивіться список плагінів для більш детальної інформації.

en: The %s table does not exist.
uk_UA: Таблиця %s не існує.

en: The API key provided does not have read permissions.
uk_UA: Наданий ключ API не має дозволу на читання.

en: The API key provided does not have write permissions.
uk_UA: Наданий ключ API не має дозволу на запис.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
uk_UA: Розширений користувацький інтерфейс недоступний для користувачів, які читають з екрана, та людей, які не можуть користуватися мишкою.

en: The Form ID for the entry.
uk_UA: Ідентифікатор форми для запису.

en: The Form ID for the feed.
uk_UA: Ідентифікатор форми для стрічки.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
uk_UA: Об'єкт форми має бути відправлений як рядок JSON в тілі запиту із заголовком content-type,  виставленим в application/json.

en: The IP address of the entry creator.
uk_UA: IP-адреса автора запису.

en: The JSON string containing the feed meta.
uk_UA: Рядок JSON, що містить метадані стрічки.

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
uk_UA: Тип поля з множинним вибором важко використовувати людям, які не можуть використати мишку. Будь ласка, виберіть інший тип поля, щоб покращити доступність вашої форми.

en: The URL where the form was embedded.
uk_UA: URL-адреса, за якою була вбудована форма.

en: The add-on the feed belongs to.
uk_UA: Доповнення, до якого належить стрічка.

en: The amount of the payment, if applicable.
uk_UA: Сума оплати, якщо можна застосувати.

en: The answer is...
uk_UA: Відповідь...

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
uk_UA: Зараз відбувається оновлення бази даних до версії %s. %s

en: The date of the payment, if applicable.
uk_UA: Дата оплати, якщо можна застосувати.

en: The date the entry was created, in UTC.
uk_UA: Дата створення запису в UTC.

en: The date the entry was updated, in UTC.
uk_UA: Дата оновлення запису в UTC.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
uk_UA: Вибір дати недоступний для користувачів, які покладаються на клавіатуру або програму читання з екрану. Будь ласка, виберіть інший тип введення, щоб покращити доступність вашої форми.

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
uk_UA: Введена електронна адреса недійсна. Будь ласка, перевірте формат (приклад: email@domain.com).

en: The entry has already been deleted.
uk_UA: Запис уже видалено.

en: The field values.
uk_UA: Значення поля.

en: The form fields are missing
uk_UA: Відсутні поля форми

en: The form has already been deleted.
uk_UA: Форма вже видалена.

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
uk_UA: Форма збережена. Вміст містить посилання, щоб повернутися до форми та заповнити її.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
uk_UA: Кнопка із зображенням недоступна для користувачів, які використовують програму для читання екрана. Будь ласка, використовуйте текстову кнопку, щоб покращити доступність вашої форми.

en: The input values.
uk_UA: Значення вводу.

en: The license is invalid.
uk_UA: Ліцензія недійсна.

en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
uk_UA: Уведений ліцензійний ключ був відкликаний; будь ласка, перевірте його статус у вашому %1$sобліковому записі Gravity Forms.%2$s

en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
uk_UA: Уведений ліцензійний ключ неправильний; буль ласка, відвідайте %1$sсайт Gravity Forms%2$s для підтвердження ліцензії.

en: The link was sent to the following email address:
uk_UA: Посилання було надіслане на таку електронну адресу:

en: The new Compact View makes it a cinch to edit long forms!
uk_UA: Новий компактний вигляд спрощує редагування довгих форм!

en: The payment method for the payment, if applicable.
uk_UA: Спосіб оплати для оплати, якщо можна застосувати.

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
uk_UA: Розміщення стрічки на сторінці переліку стрічок та під час обробки; для доповнень, які підтримують упорядкування стрічок.

en: The requested post type %s does not exist.
uk_UA: Запитуваний тип запису %s не існує.

en: The status of the entry.
uk_UA: Статус запису.

en: The status of the payment, if applicable.
uk_UA: Статус оплати, якщо можна застосувати.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
uk_UA: Кнопка "Надіслати" не може бути розміщена в ряд на багатосторінкових формах.

en: The submit button for this form
uk_UA: Кнопка "Надіслати" для цієї форми

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
uk_UA: The subscription could not be cancelled. Please try again later.

en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
uk_UA: Таблиця `%1$s` не існує. Будь ласка, відвідайте сторінку %2$sФорми > Статус системи%3$s та натисніть посилання "Повторний запуск оновлення бази даних" (під розділом Бази даних), щоб створити таблицю, якої не вистачає.

en: The text entered contains invalid characters.
uk_UA: Уведений текст містить недійсні символи.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
uk_UA: Ідентифікатор транзакції для оплати, якщо можна застосувати.

en: The type of the transaction, if applicable.
uk_UA: Тип транзакції, якщо можна застосувати.

en: The user ID of the entry submitter.
uk_UA: Ідентифікатор користувача, який подав запис.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
uk_UA: Значення рядка user agent для браузера, з якого було надіслано запис.

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
uk_UA: Версії наступних доповнень, які ви використовуєте, не були протестовані з Gravity Forms %s. Будь ласка, оновіть їх або перевірте сумісність перед оновленням Gravity Forms, інакше можуть виникнути проблеми:

en: Theme
uk_UA: Тема

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
uk_UA: Є %d встановлених доповнень, які несумісні з цією версією Gravity Forms. Дивіться список плагінів для більш детальної інформації.

en: There are no forms in the trash.
uk_UA: There are no forms in the bin.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
uk_UA: Доступна нова версія %1$s. %2$sПереглянути деталі версії %3$s %4$s або %5$sоновити зараз%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
uk_UA: Доступна нова версія %1$s. %2$sПереглянути деталі версії %3$s %4$s.

en: There is a new version of %s available.
uk_UA: Доступна нова версія %s.

en: There was an error while saving your settings.
uk_UA: Під час збереження ваших налаштувань сталася помилка.

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
uk_UA: There was an error while validating your licence key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.

en: There was an problem while verifying your file.
uk_UA: Під час перевірки вашого файла виникла проблема.

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
uk_UA: Ці налаштування обов'язкові, лише якщо ви вирішите використати поле reCAPTCHA.

en: This entry has been flagged as spam.
uk_UA: Цей запис було позначено як спам.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
uk_UA: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend to manage updates manually.

en: This field has accessibility issues.
uk_UA: У цього поля проблеми з доступом.

en: This field has errors.
uk_UA: У цьому полі є помилки.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
uk_UA: This form does not have any entries in the bin matching the search criteria.

en: This form does not have any entries in the trash.
uk_UA: This form does not have any entries in the bin.

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
uk_UA: Ця форма має ввімкнену застарілу розмітку, яка не підтримує зміну розмірів поля в редакторі. Будь ласка, вимкніть стару розмітку в налаштуваннях форми, щоб увімкнути зміну розмірів у реальному часі.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
uk_UA: У цій формі ввімкнена застаріла розмітка, що може заважати роботі деяких нових функцій.

en: This form requires the Gravity Forms Survey Add-On. Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Для цієї форми потрібне доповнення Survey від Gravity Forms. Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: This form requires the Gravity Forms User Registration Add-On. Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Для цієї форми потрібне доповнення User Registration від Gravity Forms. Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: This form uses deprecated Ready Classes. Adding columns is easier than ever with the new Drag and Drop Layout Editor.
uk_UA: Ця форма використовує застарілі готові класи. Додавання стовпців стало ще простішим завдяки новому редактору розмітки з функцією перетягування.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
uk_UA: Цей iframe містить логіку, необхідну для обробки Ajax в Gravity Forms.

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
uk_UA: Це мій суперкрутий товар. Він найкращий, тому кожен повинен його купити!

en: This license key does not support multisite installations. Please use a different license.
uk_UA: Цей ліцензійний ключ не підтримує встановлення на кількох сайтах. Будь ласка, виберіть іншу ліцензію.

en: This license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
uk_UA: Цей ліцензійний ключ вже було активовано на максимальній кількості сайтів; будь ласка, оновіть ліцензію.

en: This license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
uk_UA: Термін дії цього ліцензійного ключа закінчився; будь ласка, перейдіть у ваш %1$sобліковий запис Gravity Forms%2$s для керування ліцензією.

en: This operation deletes ALL %s settings.
uk_UA: Ця операція видалить УСІ налаштування %s.

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
uk_UA: Ця операція видаляє ВСІ налаштування Gravity Forms. Якщо ви продовжите, ви не зможете їх відновити.

en: This theme will be used by default everywhere forms are embedded on your site.
uk_UA: Ця тема використовуватиметься за замовчуванням скрізь, де на сайті є вбудовані форми.

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
uk_UA: Ця версія %1$s несумісна з встановленою версією Gravity Forms. Оновіть це доповнення до версії %2$s або вище, щоб уникнути проблем із сумісністю або потенційної втрати даних.

en: Thumbnail
uk_UA: Мініатюра

en: Thumbnail - Centered
uk_UA: Thumbnail - Centred

en: Thursday
uk_UA: Четвер

en: Ticket Type
uk_UA: Тип квитка

en: Time
uk_UA: Час

en: Time Format
uk_UA: Формат часу

en: Timor-Leste
uk_UA: Тимор-Лешті

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: To accept donations via this form you will need to install one of our payment add-ons. To learn more about your payment add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб приймати пожертви через цю форму, вам потрібно встановити одне з наших платіжних доповнень. Щоб дізнатися більше про можливості платіжних доповнень, відвідайте сторінку (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: To accept payments on this form you will need to install one of our payment add-ons. To learn more about your payment add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб приймати платежі в цій формі, вам необхідно встановити одне з платіжних доповнень. Щоб дізнатися більше про можливості вашого платіжного доповнення, відвідайте сайт (https://www.gravityforms.com/blog/payment-add-ons). Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: To accept payments on this form you will need to install the PayPal Checkout payment add-on. Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб приймати платежі в цій формі, вам необхідно встановити доповнення PayPal Checkout. Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: To accept payments on this form you will need to install the Stripe payment add-on. Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб приймати платежі в цій формі, вам необхідно встановити платіжне доповнення Stripe. Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
uk_UA: Щоб краще відповідати %1$sWCAG%2$s, ми використовуємо заповнювач або опис як приховану мітку для зчитувачів з екрана.

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
uk_UA: Щоб продовжити встановлення, введіть вашу електронну адресу нижче та отримайте 20% знижку на будь-яку нову ліцензію.

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
uk_UA: Щоб продовжити видалення цього доповнення, натисніть кнопку налаштувань.

en: To get the most out of your form, we suggest that you sync this form with an email add-on. To learn more about your email add-on options, visit the following page (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020/). Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб отримати максимум від форми, ми рекомендуємо синхронізувати її з доповненням для електронної пошти. Щоб дізнатися більше про можливості доповнення для електронної пошти, відвідайте сторінку (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020/). Важливо: Видаліть цю підказку перед публікацією форми.

en: To get the most out of your form, we suggest that you sync this form with an email add-on. To learn more about your email add-on options, visit the following page: (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020). Important: Delete this tip before you publish the form.
uk_UA: Щоб отримати максимум від вашої форми, ми рекомендуємо синхронізувати її з доповненням для електронної пошти. Щоб дізнатися більше про можливості доповнення для електронної пошти, відвідайте сторінку: (https://www.gravityforms.com/the-8-best-email-plugins-for-wordpress-in-2020). Важливо: Видаліть цю підказку перш ніж опублікуєте форму.

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
uk_UA: Щоб передати дані поля на сторінку підтвердження, створіть рядок запиту за допомогою випадного списку "Вставити позначку об'єднання". %s..більше інформації про рядки запитів &raquo;%s

en: To use reCAPTCHA v2 you must configure the site and secret keys on the %1$sreCAPTCHA Settings%2$s page.
uk_UA: Щоб використовувати reCAPTCHA v2, ви повинні налаштувати сайт і секретні ключі на сторінці %1$sНалаштування reCAPTCHA%2$s.

en: Today
uk_UA: Сьогодні

en: Toggle %s Section
uk_UA: Переключити розділ %s

en: Toggle Fullscreen
uk_UA: Перемкнути повний екран

en: Togo
uk_UA: Того

en: Tokelau
uk_UA: Токелау

en: Tonga
uk_UA: Тонга

en: Translations
uk_UA: Переклади

en: Trash
uk_UA: Видалити

en: Trash entries automatically
uk_UA: Автоматично відправляти записи в смітник

en: Tree Surgery Services
uk_UA: Послуги з обрізки дерев

en: Trial Discount
uk_UA: Пробна знижка

en: Trinidad and Tobago
uk_UA: Тринідад і Тобаго

en: Tuesday
uk_UA: Вівторок

en: Tunisia
uk_UA: Туніс

en: Turkish
uk_UA: Турецький

en: Turkmenistan
uk_UA: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
uk_UA: Теркс і Кайкос острова

en: Tuvalu
uk_UA: Тувалу

en: Type
uk_UA: Тип

en: Türkiye
uk_UA: Туреччина

en: U.S. Virgin Islands
uk_UA: Віргінські острови Сполучених Штатів

en: US Minor Outlying Islands
uk_UA: Зовнішні малі острови США

[ctx: US State]
en: Georgia
uk_UA: Грузія

en: Uganda
uk_UA: Уганда

en: Ukraine
uk_UA: Україна

en: Ukrainian
uk_UA: Українська

en: Unable to disable logging.
uk_UA: Неможливо відключити журналювання.

en: Unable to process request.
uk_UA: Неможливо обробити запит.

en: Unable to render feed settings.
uk_UA: Неможливо відобразити налаштування стрічки.

en: Unable to render form settings.
uk_UA: Неможливо відобразити налаштування форми.

en: Unable to retrieve key.
uk_UA: Не вдалося отримати ключ.

en: Unable to save API key.
uk_UA: Неможливо зберегти ключ API.

en: Unexpected content in the response.
uk_UA: Неочікуваний вміст у відповіді.

en: Uninstall Add-On
uk_UA: Видалити доповнення

en: Unique identifier for the feed.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор для стрічки.

en: Unique identifier for the resource.
uk_UA: Унікальний ідентифікатор для ресурсу.

en: United Arab Emirates
uk_UA: Обʼєднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk_UA: Великобританія

en: United States
uk_UA: США

en: Unknown request method.
uk_UA: Невизначений метод запиту.

en: Unsaved Changes
uk_UA: Незбережені зміни

en: Untitled
uk_UA: Без назви

en: Update
uk_UA: Оновити

en: Update Available
uk_UA: Доступне оновлення

en: Updated
uk_UA: Оновлено

en: Updates
uk_UA: Оновлення

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
uk_UA: Updates will only be available if you have entered a valid Licence Key

en: Updating the id property is not supported
uk_UA: Оновлення властивості ідентифікатора не підтримується

en: Upgrade
uk_UA: Придбайте

en: Upgrading Gravity Forms
uk_UA: Оновлюємо Gravity Forms

en: Upload Your Resume
uk_UA: Завантажте ваше резюме

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
uk_UA: Папка завантаження недоступна для запису. Функції експорту та завантаження файлів не будуть працювати.

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
uk_UA: Завантажте ваше резюме у форматі .pdf, .doc або .docx

en: Uruguay
uk_UA: Уругвай

en: Use Template
uk_UA: Використати шаблон

en: Use Template %s
uk_UA: Використати шаблон %s

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
uk_UA: Використовуйте ці налаштування, щоб зберігати записи лише стільки, скільки потрібно. Автоматично відправляти записи, старші за вказану кількість днів, у смітник або видаляти їх. Мінімальна дозволена кількість днів - один. Це необхідно для того, щоб гарантувати, що всі записи будуть оброблені перед видаленням/відправленням у смітник. Кількість днів є мінімальною, а не точним періодом часу. Відправлення у смітник/видалення відбувається під час виконання щоденного завдання cron, тому деякі записи можуть залишатися на день довше, ніж очікувалося.

en: User
uk_UA: Користувача

en: User (ID: %d) Locale
uk_UA: Локаль користувача (ідентифікатор: %d)

en: User Display Name
uk_UA: Ім'я користувача для відображення

en: User Email
uk_UA: E-mail користувача

en: User Registration Form
uk_UA: Форма User Registration

en: Username
uk_UA: Ім'я користувача

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
uk_UA: Користувачі можуть вводити дату в полі, не використовуючи вибір дати. Відобразити формат дати, щоб вони знали, який формат дати ввести.

en: Uzbekistan
uk_UA: Узбекистан

en: VIP Ticket
uk_UA: VIP-квиток

en: Valid
uk_UA: Дійсний

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
uk_UA: Valid Key : Your licence key has been successfully validated.

en: Validation Message Placement
uk_UA: Розміщення повідомлення про підтвердження

en: Validation Summary
uk_UA: Зведення перевірки

en: Value
uk_UA: Значення

en: Vanuatu
uk_UA: Вануату

en: Venezuela
uk_UA: Венесуела

en: Version
uk_UA: Версія

en: Very weak
uk_UA: Дуже слабкий

en: Viet Nam
uk_UA: В'єтнам

en: Vietnamese
uk_UA: В'єтнамський

en: View
uk_UA: Перегляд

en: View Entry Notes
uk_UA: Переглянути примітки до записів

en: View Form
uk_UA: Переглянути форму

en: View Plugin Settings
uk_UA: Переглянути налаштування плагіна

en: View System Status
uk_UA: Перегляд статусу системи

en: View file
uk_UA: Переглянути файл

en: View the image
uk_UA: Переглянути зображення

en: Visibility
uk_UA: Видимість

en: Visible
uk_UA: Видно

en: Voided
uk_UA: Анульовано

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
uk_UA: WARNING! This operation cannot be undone. Empty bin? 'Ok' to empty bin. 'Cancel' to abort.

en: Wallis and Futuna
uk_UA: Уолліс та Футуна

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
uk_UA: Хочете бути в курсі наших останніх новин та оголошень?

en: Warning
uk_UA: Увага

en: Warning! Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
uk_UA: Увага! Видалення цього поля також призведе до видалення всіх даних, пов'язаних з ним. "Скасувати", щоб зупинити. "ОК", щоб видалити.

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
uk_UA: Warning! This subscription will be cancelled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop.

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
uk_UA: Увага! Використання сторонньої адреси в полі листа "ВІД" може призвести до того, що ваше сповіщення не буде доставлено. Найкраще використовувати пошту з тим же доменом, що і ваш сайт. %sБільше інформації - в нашій документації.%s

en: Warning! You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
uk_UA: Увага! Ви збираєтеся видалити це поле. Натисніть "Скасувати", щоб відмінити дію, або "ОК", щоб видалити.

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
uk_UA: Попередження: зниження версії Gravity Forms не рекомендується.

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
uk_UA: Увага: це вплине на всі записи, старші за вказану кількість днів.

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
uk_UA: Подивіться відео нижче, яке допоможе вам почати працювати з Gravity Forms, або відразу перейдіть до створення форм!

en: We are always striving to improve the performance of Gravity Forms. In this release, you’ll notice smaller CSS files so that you don’t have to sacrifice performance to have good-looking forms.
uk_UA: Ми завжди прагнемо покращити продуктивність Gravity Forms. У цьому випуску ви бачите менші файли CSS, щоб вам не довелося жертвувати продуктивністю заради гарного вигляду форм.

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
uk_UA: Ми вважаємо, що є кращий спосіб керувати вашими даними та формами. Готові створити нову форму? Почнімо!

en: We have received your application.
uk_UA: Ми отримали вашу заявку.

en: We have received your inquiry
uk_UA: Ми отримали ваш запит

en: We have received your registration.
uk_UA: Ми отримали вашу реєстрацію.

en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
uk_UA: Нам подобається вдосконалювати процес створення форм для кожного в нашій спільноті. Увімкнувши збір даних, ви допоможете нам дізнатися більше проте, як наші клієнти використовують Gravity Forms. %1$sДізнатися більше...%2$s

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
uk_UA: Ми радимо ввімкнути цю функцію, щоб забезпечити безперебійну роботу Gravity Forms.

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
uk_UA: Ми були б раді поспілкуватися з вами. Як ми можемо з вами зв'язатися?

en: Weak
uk_UA: Слабкий

en: Webinar Registration Form
uk_UA: Форма реєстрації на вебінар

en: Website
uk_UA: Сайт

en: Wednesday
uk_UA: Середа

en: Weekly
uk_UA: Щотижня

en: Western Sahara
uk_UA: Західна Сахара

en: What types of forms do you want to create?
uk_UA: Які типи форм ви хочете створювати?

en: What types of forms have you created with Acme Products?
uk_UA: Які типи форм ви створили за допомогою продуктів Acme?

en: What's on your mind?
uk_UA: Що в вас на думці?

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
uk_UA: Якщо увімкнено, всі файли, завантажені у поля для завантаження файлів, будуть прикріплені до листа-сповіщення.

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
uk_UA: Коли нам найкраще зателефонувати вам?

en: Whether the entry has been read.
uk_UA: Чи був прочитаний запис.

en: Whether the entry is starred.
uk_UA: Чи запис позначений зірочкою.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
uk_UA: Чи була виконана транзакція, якщо можна застосувати.

en: Word of Mouth
uk_UA: Усне повідомлення

en: WordPress (Local) Timezone
uk_UA: Часовий пояс (місцевий) WordPress

en: WordPress Alternate Cron
uk_UA: Альтернативний WordPress Cron

en: WordPress Script Debug Mode
uk_UA: Режим налагодження скриптів WordPress

en: WordPress Version
uk_UA: Версія WordPress

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
uk_UA: WordPress успішно передав лист зі сповіщенням на сервер надсилання.

en: WordPress was unable to send the notification email.
uk_UA: WordPress не вдалося надіслати лист зі сповіщенням.

en: Working with Columns in the Form Editor in Gravity Forms 2.5
uk_UA: Робота зі стовпцями в редакторі форм у Gravity Forms 2.5

en: Writable
uk_UA: Доступна для запису

en: Write
uk_UA: Запис

en: YYYY dash MM dash DD
uk_UA: РРРР тире ММ тире ДД

en: YYYY dot MM dot DD
uk_UA: РРРР крапка ММ крапка ДД

en: YYYY slash MM slash DD
uk_UA: РРРР скісна риска ММ скісна риска ДД

en: Year
uk_UA: Рік

en: Yemen
uk_UA: Ємен

en: Yes
uk_UA: Так

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
uk_UA: Ви збираєтеся перемістити цю форму в сміття. Натисніть "Скасувати", щоб не виконувати цю дію, "ОК", щоб перемістити в сміття.

en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
uk_UA: Ви можете <a href="%s">відредагувати цей запис</a> зі сторінки запису.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для дублювання форм.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відновлення записів.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відновлення форм.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відправлення записів у смітник.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відправлення форм у смітник.

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для видалення цього доповнення:

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відновлення записів.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
uk_UA: У вас немає необхідних для відновлення форм прав.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відправлення записів у смітник.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
uk_UA: У вас немає прав, необхідних для відправлення форм у смітник.

en: You don't have any API keys. Let's go %1$screate one%2$s!
uk_UA: У вас немає ключів API. %1$sСтворімо ключ%2$s!

en: You have received a new donation.
uk_UA: Ви отримали нову пожертву.

en: You have successfully entered our competition
uk_UA: Ви успішно взяли участь у конкурсі

en: You might have noticed that we recently added a new setting so that you can use the beautiful and customizable Orbital form theme everywhere on your site, including shortcodes! Soon you’ll see Orbital in more places, and you’ll find more ways to customize it.
uk_UA: Можливо, ви помітили, що ми нещодавно додали нове налаштування, щоб ви могли використовувати красиву і налаштовувану тему форм Orbital скрізь на вашому сайті, включно з короткими кодами! Незабаром ви побачите Orbital у більшій кількості місць і знайдете більше способів її налаштування.

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
uk_UA: Щоб увімкнути це налаштування, ви маєте додати у форму поле електронної адреси.

en: You must be logged in to use this form.
uk_UA: Щоб використовувати цю форму, ви маєте увійти в систему.

en: You must provide a description.
uk_UA: Необхідно надати опис.

en: You must select a valid hour.
uk_UA: Ви маєте вибрати дійсну годину.

en: You must select a valid minute.
uk_UA: Ви маєте вибрати дійсну хвилину.

en: You must select either am or pm.
uk_UA: Ви маєте вибрати або am, або pm.

en: Your Address
uk_UA: Ваша адреса

en: Your Comments/Questions
uk_UA: Ваші коментарі/Запитання

en: Your Email
uk_UA: Ваш e-mail

en: Your Email Address
uk_UA: Ваша електронна адреса

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
uk_UA: Your Gravity Forms support licence key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.

en: Your License Details
uk_UA: Детальна інформація про вашу ліцензію

en: Your Name
uk_UA: Ваше ім'я

en: Your Personal Information
uk_UA: Ваша особиста інформація

en: Your Phone
uk_UA: Ваш телефонний номер

en: Your Previous Employers
uk_UA: Ваші попередні роботодавці

en: Your database is up-to-date.
uk_UA: Your database is up to date.

en: Your form doesn't have any fields.
uk_UA: Ваша форма не має жодного поля.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
uk_UA: Ваша форма не була надіслана. Будь ласка, спробуйте надіслати її знову за кілька хвилин.

en: Your license key has been successfully validated.
uk_UA: Ваш ліцензійний ключ успішно пройшов перевірку.

en: Your license key was not updated.
uk_UA: Ваш ліцензійний ключ не був оновлений.

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
uk_UA: Ваша система не виконує мінімальні вимоги для цього доповнення (%d помилок).

en: ZIP Code
uk_UA: Zip/ Postal Code

en: Zambia
uk_UA: Замбія

en: Zimbabwe
uk_UA: Зімбабве

en: Zip
uk_UA: Zip/ Postcode

en: Zip / Postal Code
uk_UA: Поштовий індекс

en: Zip Code
uk_UA: Postal/Zip Code

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
uk_UA: Zip/ Postcode w/ Optional Plus Four

en: Zulu
uk_UA: Зулу

en: [deleted]
uk_UA: [видалено]

en: add another rule
uk_UA: додати інше правило

en: added
uk_UA: додано

en: by
uk_UA: автор

en: complete.
uk_UA: виконано.

en: dd-mm-yyyy
uk_UA: дд-мм-рррр

en: dd.mm.yyyy
uk_UA: дд.мм.рррр

en: dd/mm/yyyy
uk_UA: дд/мм/рррр

en: delete this field
uk_UA: видалити це поле

en: duplicate this field
uk_UA: дублювати це поле

en: eCommerce Form
uk_UA: Форма eCommerce

en: is no longer necessary.
uk_UA: більше не потрібний.

en: jump to this field's settings
uk_UA: перейти до налаштувань поля

en: max.
uk_UA: макс.

en: mm/dd/yyyy
uk_UA: мм/дд/рррр

en: of
uk_UA: з

en: or
uk_UA: або

en: or drag and drop
uk_UA: або перетягніть

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
uk_UA: %1$s з %2$s

en: reCAPTCHA Type
uk_UA: Тип reCAPTCHA

en: reCAPTCHA keys are invalid.
uk_UA: reCAPTCHA-ключі недійсні.

en: remove this rule
uk_UA: видалити це правило

en: swatch
uk_UA: палітра

en: this page if
uk_UA: ця сторінка, якщо

en: yyyy.mm.dd
uk_UA: рррр.мм.дд

en: yyyy/mm/dd
uk_UA: рррр/мм/дд

en: {0} of the following match:
uk_UA: {0} з таких записів:

en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
uk_UA: {field_label} - {field_type}, перейти до налаштувань поля

en: Åland Islands
uk_UA: Аландські острови
