RocketGenius - Gravity Forms Akismet - en to hi_IN translation catalogue (16 entries)

en: Enabled
hi_IN: सक्षम

en: Akismet enabled
hi_IN: Akismet सक्षम

en: Enable to protect this form's entries from spam using Akismet
hi_IN: Akismet का उपयोग करके इस फ़ॉर्म की प्रविष्टियों को स्पैम से सुरक्षित रखने में सक्षम करें

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Last Name
hi_IN: उपनाम

en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: Akismet Settings
hi_IN: Akismet सेटिंग्स

en: This entry has been marked as spam.
hi_IN: इस प्रविष्टि को स्पैम के रूप में चिह्नित किया गया है।

en: To use this add-on, please visit the Forms -> Settings page to enable Akismet integration
hi_IN: इस ऐड-ऑन का उपयोग करने के लिए, कृपया Akismet एकीकरण को सक्षम करने के लिए फ़ॉर्म -> सेटिंग्स पृष्ठ पर जाएँ

en: The Akismet plugin is either inactive or not installed.
hi_IN: Akismet प्लगइन या तो निष्क्रिय है या स्थापित नहीं है।

note: Author of the plugin
en: Gravity Forms
hi_IN: ग्रेविटी फ़ॉर्म्स

note: Description of the plugin
en: Enhance Gravity Forms with advanced spam protection, powered by Akismet.
hi_IN: Akismet द्वारा संचालित उन्नत स्पैम सुरक्षा के साथ ग्रेविटी फ़ॉर्म को बढ़ाएं।

note: Plugin Name of the plugin
en: Gravity Forms Akismet Add-On
hi_IN: ग्रेविटी फॉर्म Akismet ऐड-ऑन
