Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to hi_IN translation catalogue (40 entries)

en: Normal
hi_IN: सामान्य

en: Text For Number Of Pages
hi_IN: पृष्ठ संख्या हेतु पाठ्य

en: The current page number.
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ संख्या।

en: The total number of pages.
hi_IN: पृष्ठों की कुल संख्या।

en: Text For Current Page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: The page number.
hi_IN: पृष्ठ संख्या।

en: Text For Page
hi_IN: पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: Text For First Page
hi_IN: प्रथम पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: Text For Last Page
hi_IN: अन्तिम पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: Text For Previous Page
hi_IN: पिछले पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: Text For Next Page
hi_IN: अगले पृष्ठ हेतु पाठ्य

en: Text For Previous ...
hi_IN: पिछले... हेतु पाठ्य

en: Text For Next ...
hi_IN: अगले... हेतु पाठ्य

en: Page Navigation Text
hi_IN: पृष्ठ संचरण पाठ्य

en: PageNavi Settings
hi_IN: पेजनेवी व्यवस्था

en: PageNavi
hi_IN: पेजनेवी

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
hi_IN: यदि आपने जगह को खाली छोड़ दिया तो यह संचरण के भाग में नहीं दिखेगा।

en: Use pagenavi-css.css
hi_IN: pagenavi-css.css का उपयोग करें

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: Page Navigation Style
hi_IN: पृष्ठ संचरण शैली

en: Always Show Page Navigation
hi_IN: पृष्ठ संचरण को हमेशा दिखाएँ

en: Show navigation even if there's only one page.
hi_IN: संचरण को एक ही पृष्ठ होने पर भी दिखाएँ।

en: Number Of Pages To Show
hi_IN: दिखाने हेतु पृष्ठों की संख्या

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
hi_IN: दिखाने हेतु अधिकतम पृष्ठ संख्या

en: Enter 0 to disable.
hi_IN: निष्क्रिय हेतु 0 डालें।

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
hi_IN: उदाहरण के लिए, यह इस तरह से दिखाएगा: पृष्ठ 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
hi_IN: इसके गुणक में अधिकतम पृष्ठ संख्या दिखाएँ

en: Page Navigation Options
hi_IN: पृष्ठ संचरण विकल्प

en: Settings <strong>saved</strong>.
hi_IN: व्यवस्था <strong>सहेजा</strong>।

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
hi_IN: %TOTAL_PAGES% में %CURRENT_PAGE% पृष्ठ

en: &laquo; First
hi_IN: &laquo; प्रथम

en: Last &raquo;
hi_IN: अन्तिम &raquo;

note: Plugin Name of the plugin
en: WP-PageNavi
hi_IN: WP-पेजनेवी

note: Description of the plugin
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
hi_IN: और भी उन्नत पृष्ठ संचरण को वर्डप्रेस ब्लॉग से जोड़ें।

note: Author of the plugin
en: Lester 'GaMerZ' Chan
hi_IN: लेस्टर 'गेमेर्ज' चेन

en: No
hi_IN: नहीं

en: Drop-down List
hi_IN: नीचे-गिरने वाली सूची

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
hi_IN: सामान्य पृष्ठ संख्या में अधिकतम पृष्ठ संख्या का डालना, तब उपयोगी होता है, जब लेखों की बहुत सारे पृष्ठ मौजूद हों।

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
hi_IN: उदाहरण के लिए, वह गुणक 5 है तो इस तरह दिखेगा: 5, 10, 15, 20, 25

en: Settings
hi_IN: व्यवस्था
