Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (42 entries)

en: Last Page
ja_JP: 最後のページ

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

en: First Page
ja_JP: 最初のページ

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

note: Description of the plugin
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
ja_JP: WordPress ブログにより高度なページ送りナビゲーション用のインターフェースを追加します

en: Last &raquo;
ja_JP: 最後 &raquo;

en: &laquo; First
ja_JP: &laquo; 先頭

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
ja_JP: %CURRENT_PAGE% / %TOTAL_PAGES%

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings <strong>saved</strong>.
ja_JP: 設定を<strong>保存しました。</strong>

en: Page Navigation Options
ja_JP: ページナビゲーション設定

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
ja_JP: 例えば5の倍数なら「5, 10, 15, 20, 25」と表示します。

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
ja_JP: 省略ページを以下の倍数で表示

en: Enter 0 to disable.
ja_JP: 無効にするには0と記入してください。

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
ja_JP: 例えば、WP-PageNavi は「ページ 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50」のように表示します。

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
ja_JP: 通常のページ数に追加し、ここで指定された最大数まで省略表示をします。非常に多くの投稿がある場合便利です。

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
ja_JP: 省略表示するページ数

en: Number Of Pages To Show
ja_JP: 表示するページ数

en: Show navigation even if there's only one page.
ja_JP: 1ページしかない場合もページナビゲーションを表示する。

en: Always Show Page Navigation
ja_JP: 常にページナビゲーションを表示

en: Drop-down List
ja_JP: ドロップダウンリスト

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Page Navigation Style
ja_JP: Page Navigation スタイル

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Use pagenavi-css.css
ja_JP: pagenavi-css.css を使用

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
ja_JP: 欄を空にするとナビゲーションのその部分が非表示になります。

en: Page Navigation Text
ja_JP: ページナビゲーションテキスト

en: Text For Next ...
ja_JP: 「次へ…」用テキスト

en: Text For Previous ...
ja_JP: 「前へ…」用テキスト

en: Text For Next Page
ja_JP: 次のページ用テキスト

en: Text For Previous Page
ja_JP: 前のページ用テキスト

en: Text For Last Page
ja_JP: 最後のページ用テキスト

en: Text For First Page
ja_JP: 最初のページ用テキスト

en: Text For Page
ja_JP: ページ用テキスト

en: The page number.
ja_JP: ページ番号。

en: Text For Current Page
ja_JP: 現在のページ用テキスト

en: The total number of pages.
ja_JP: 総ページ数。

en: The current page number.
ja_JP: 現在のページ番号。

en: Text For Number Of Pages
ja_JP: 総ページ数用テキスト

en: PageNavi Settings
ja_JP: PageNavi 設定
